Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

SUOSITTELE keittiön lattia-/seinämateriaalia!

Vierailija
28.11.2005 |

Keittiöremontti edessä ja hurjasti on vaihtoehtoja. Mitä sinä suosittelisit - kaapistoihin tulee kirkas valkoinen ovi, ehkä muutama punainenkin piristykseksi. Tasot alumiininväriset sekä pähkinäpuuta.



Lattiaan suunnittelimme laattoja, mutta kaappien välitila voisi olla jotain muutakin.. mutta millaiset laatat, mitä seiniin jne jne.. ideoita? :)



Tai jos tiedät hyvän keittiösuunnittelijan, niin suosituksia otetaan vastaan!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saa ainakin KeittiöNetistä.



Jääkö roiskejälkiä jne jne...

Vierailija
2/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta mekin sitä harkitsemme. Ainakaan ei naarmuunnu, kuten oikea alumiini ja on hinnaltaan huomattavasti huokeampaa. Ja aivan saman näköistä kuin ehta :-)



Milloin teillä remontoidaan? Meille tulee myös kiiltävää valkoista ja pähkinäpuuta ja tekisi mieli tilaa keittiönetistä. Mutta en tiedä uskalletaanko vai annetaanko koko homma ammattilaiselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä: annamme koko urakan ammattilaisille. Meille meinasi tulla ero jo siinä vaiheessa, kun maalasimme yhden seinän :D



Ikeassa on myös tuota korkeakiiltoista kaapistoa ja sieltä ajattelin myös katsella.. keittiönet on toinen vaihtoehto.



Hirvittää vaan koko remontti, kun on niin paljon vaihtoehtoja ja olis kiva kerralla tehdä hyvä, kaunis, kestävä ja taatusti toimiva systeemi!

Vierailija
4/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasikuitutapetti. Niitä on tosi kivalla kuvioinnilla ja pienellä kuvioinnilla saatavan nykyään. Se helppo pestä ja itää puhtaana ja maali on helppo uusia trendin vaihtuessa.



Jos kaapit on kiiltävät ottaisin matta laatan välitilaan. Liika kiilton on tylsän näköinen. Lattiaan laittaisin joko laatan (vaikeampi pitää puhtaana tai suuritöisempi) tai laminaatin.

Vierailija
5/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

että Ikealla on myös tuota ihanaa kiiltävää. Mutta liekö heillä samanlaista valikoimaa kuitenkaan, en tiedä. Hintavertailuakaan en ole ehtinyt vielä tekemään. Melko huokeita kai ovat molemmat.



Toivottavasti saatte jonkun tekemään remontin alkuvuodesta (käsitin että olette vasta alkuvaiheessa), usein remppareiskat on varattuja ainakin pari-kolme kk eteenpäin. Oletteko käyneet kiertelemässä keittiöliikkeitä ja pyytämässä suunnitelmia ja tarjouksia, onko millaisia kokemuksia? Me lähdetään kiertelemään vasta ensi vuoden puolella :)

Vierailija
6/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaisestakin olen kuullut.. mutta taitaa roiskeet näkyä aika hyvin??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keittiöfirmoja emme ole vielä kierrelleet - tuntuu jotenkin epätoivoiselta koko ajatus ;)



Monien lukemieni ja kuulemieni tarinoiden perusteella uskoisin, että linjalta Ikea/KeittiöNet löytyy meille sopiva ratkaisu. Ikean suunnittelupohjaan olen jo piirustukset tehnytkin ja siinä kaappien, työtasojen (ilman täyspuutasoa), altaan, hanan ja liesituulettimen hinnaksi tulisi n. 4200 euroa. Arvioinkin jo etukäteen, että sitä luokkaa tämän keittiön kalusteet maksavat.



Keittiö on I-mallinen ja kaapistoja/tasoa on n. 2,5 ja 3,5 metriä per sivu.

Vierailija
8/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

a ole maalattu roiskeystävällisemmäksi. Lasin voi maalata seinän puolelta (taustapuolelta) vaikka sillä alumiinin sävyllä tai laittaa seinälle kuvia/tapettia tms ja laittaa päälle kirkaslasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

takia. Mosaiikkilaatat välitilassa " antavat anteeksi" tippoja ym.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme kaksi