Teini ei saanut TET-harjoittelupaikkaa
TET alkaa maanantaina ja tänään selvisi, että teini ei saanut harjoittelupaikkaa. Systeemi meni oudosti eli ensin sai nimetä 3 toivetta ja opo kertoi, mihin niistä saa hakea. Tätä ennen opot kuulemma itse ottivat yhteyttä työnantajiin ja kertoivat, montako kysyjää tulossa.
Teini soitti ja kävi haluamassaan paikassa, mistä luvattiin ilmoittaa ja vastaus tuli tänään: heille ei oteta TET-harjoitteluun alaikäisiä. Eli todella hyvin opot on kertoneet, että tässä on nyt kyse 15v ikäisistä. Työpaikassa ei oltaisi tekemisissä alkoholin kanssa eikä siellä ole mitään varsinaisesti lapsilta kiellettyä, mutta tämä on päätös.
Opo sanoi teinille, että jos nyt sitten olet 2 vko kotona, kun ei saatu sitä TET-paikkaa! Ehdotti vielä, että laittaa sähköpostilla jotain tehtäviä, joita teini voi tehdä.
Miksi ihmeessä ei saanut käydä hyvissä ajoin ihan itse kysymässä paikkaa, miksi piti odottaa tälle viikolle asti opon hyväksyntää? Onko muilla näin typerästi vai ainoastaan meidän vasta-alkajaharjoittelijaopollamme?
Kommentit (19)
lapsi tulla jomman kumman vanhemman työpaikalle TETiin? Parempi kuin olla kotona.
Tai sitten heti huomenna juttusille kaikkiin lähellä oleviin kauppoihin.
Yritykset ja työnantajat saavat ilmoittautua TET-rinkiin, johon kuuluvat sekä yläkoulun että ammattikoulun työharjoittelupaikat. Kyseinen firma on siis voinut päättää ottaa vain amislaisia alan harjoittelijoita, mutta sitä ei ole täsmennetty tässä yhteisringissä.
TET-paikkaa haetaan yläkoulussa itse. Jos ei millään löydä paikkaa, opo osoittaa oppilaalle paikan jsotain.
TET on "koulunkäyntiä" työpaikalla. Jos oppilas ei pysty olemaan työpaikalla, hän ei saa lomaa vaan viettää sitten kyseisen ajan koulussa opiskelemassa. Samoin jos häirikköoppilas käyttäytytyy työpaikalla normaalisti (lue: kuten koulussa) ja hänet heitetään pihalle TET:stä, hän palaa koulun penkille.
Homma menee yleensä niin, että nuori ITSE etsii sen TET-paikan. Opoilla on muutamia "varapaikkoja" joihin voi päästä jos ei mitään muuta löydä...
Vielä EI OLE liian myöhäistä: nuoren kannattaa soittaa ns. yleiseishyödyllisiin järjestöihin tmv. joihin yleensä pääsee. Esim. pelastusarmeijan tai seurakunnan kirppari, mahsollisesti myös UFF tmv.
en ole tuollaisesta systeemistä kuullutkaan.
En usko hetkeäkään tuota. Joko teinisi kusettaa sinua tai sitten tämä on joku outo provo.
Tet-paikan hakeminen kuuluu oppilaalle. Jos sitä ei löydy, opo auttaa. Jos paikkaa ei edelleenkään irtoa, opo hommaa esim. tutustumisjakson ammatilliseen oppilaitokseen tai pistetään koulun keittiöön/siivoajille/kansliaan/opettajien mukaan harjoitteluun. Viimeisenä vaihtoehto pistetään teini ihan koulunpenkille.
Todellakaan peruskoulussa ei ketään kehoteta vetämään lonkkaa kotosalla. Niitä kotona makaajia se opo joutuu muutenkin työsä puolesta kiskomaan kouluun.
t.reksi
TET-paikka haetaan nimenomaan itse. Ei opot niitä hanki.
Eli opolle vihat päälle ja nuori saa laiskotella kotona hyvällä omallatunnolla.
Miettikääs miten paljon opolta menisi aikaa, vaikka olisi vain 2-3 rinnakkaisluokkaa koulussa? Ei kai mikään opettaja lähtisi hakemaan yli puolta sataa harjoittelupaikkaa?
Äiti, teini pissii sua nyt silmään.
Terv. ope
koululle TET paikan ns. "hatusta" ja sanoo kotona että koulu hoitaa, hups en saanitkaan, pitää olla kotona. Sitten makaa pari viikkoa kotona, ja väärentää kouluun jonku "Repan rakennus&korjaus" TET-harjoittelu todistuksen.
Tet-paikka hommataan nimenomaan itse. ja opo hommaa sit, jos itse ei saa hommattua, esim. nyt heti ensitilassa. t. opo
hakea itse jo loppukesällä vaan piti odottaa, että opo sanoo, mihin saa hakea. TET alkaa maanantaina, opolla ei ole taskussa TET-paikkoja, joten teinillä alkaa 2 vko loma!
Oli siellä muutama poika, jotka olivat jo kesällä kysyneet paikkaa, mutta heille ilmoitettiin, että ei käy, kaikki aloittavat samalta viivalta.
lapsi tulla jomman kumman vanhemman työpaikalle TETiin? Parempi kuin olla kotona. Tai sitten heti huomenna juttusille kaikkiin lähellä oleviin kauppoihin.
Niihin meni jo nyt enemmän TET-harjoittelijoita kuin oikeastaan voitiin ottaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052215610357_uu.shtml
koska tässä työnantaja joutui syytetyksi, vaikka pojat törttöilivät.
Homma menee yleensä niin, että nuori ITSE etsii sen TET-paikan. Opoilla on muutamia "varapaikkoja" joihin voi päästä jos ei mitään muuta löydä... Vielä EI OLE liian myöhäistä: nuoren kannattaa soittaa ns. yleiseishyödyllisiin järjestöihin tmv. joihin yleensä pääsee. Esim. pelastusarmeijan tai seurakunnan kirppari, mahsollisesti myös UFF tmv.
Meillä nuori sai kertoa 3 paikkaa, joihin haluaa. Sitten opo valitsi, mihin nuori saa hakea ja informoi työnantajaa. Sitten nuori (ohjeen mukaan) ensin soitti työnantajalle ja sopi käynnistä, sitten meni käymään ja sai joko heti kuulla, että sai paikan tai sitten luvattiin soittaa myöhemmin.
TET-paikan on oltava oman kaupungin alueella, matkoja ei erikseen makseta. Jos teini hakee pelastusarmeijalle tms. maksaa se hänelle 2 viikon ajalta 140 euroa, siihen teinillä ei ole varaa.
En usko hetkeäkään tuota. Joko teinisi kusettaa sinua tai sitten tämä on joku outo provo. Tet-paikan hakeminen kuuluu oppilaalle. Jos sitä ei löydy, opo auttaa. Jos paikkaa ei edelleenkään irtoa, opo hommaa esim. tutustumisjakson ammatilliseen oppilaitokseen tai pistetään koulun keittiöön/siivoajille/kansliaan/opettajien mukaan harjoitteluun. Viimeisenä vaihtoehto pistetään teini ihan koulunpenkille. Todellakaan peruskoulussa ei ketään kehoteta vetämään lonkkaa kotosalla. Niitä kotona makaajia se opo joutuu muutenkin työsä puolesta kiskomaan kouluun. t.reksi
koska niistä on vaivaa eikä ole ketään, joka ehtisi opastamaan. Koulussa on ns. jakelukeittiö, jossa väki on 3 tuntia päivässä, siivous on ulkoistettu, kanslistia ei ole eivätkä opettajat ota tunnille lisäoppilasta, koska ysiluokkalainen on jo 2 vuotta tunneillaan istunut.
TET alkaa maanantaina, opolla ei ole taskussa TET-paikkoja, joten teinillä alkaa 2 vko loma!
TET on kouluaikaa. Jos oppilas ei ole työssä, hän on koulussa. Piste. Oppilaalla EI OLE LOMAA! Sinä passitat lapsesi maanantaina kouluun ja ilmoitat, että koska TET-paikkaa ei ole, lapsi tulee opiskelemaan, ja kysyt samalla, mille luokalle lapsesi sijoitetaan TET:n ajaksi vai onko paikattomille muodostettu jokin yhteisryhmä. Näin se menee. Kouluhan on vastuussa lapsestasi myös TET:n ajan ja koulun velvollisuus on hoitaa myös lapsen ruokailut TET:n aikana.
Lapsella on lomaa vain kesälomalla, syyslomalla, joululomalla ja talvilomalla sekä virallisina arkipyhinä ja koulutusviraston mahdollisesti suomina muina vapaapäivinä. TET-aika ei ole loma-aikaa vaan työskentelyaikaa. Oppilas silloin joko työssä tai koulussa. Opo ei voi päättää, että lapsi makaa kotona pari viikkoa.
TET-paikka haetaan nimenomaan itse. Ei opot niitä hanki. Eli opolle vihat päälle ja nuori saa laiskotella kotona hyvällä omallatunnolla. Miettikääs miten paljon opolta menisi aikaa, vaikka olisi vain 2-3 rinnakkaisluokkaa koulussa? Ei kai mikään opettaja lähtisi hakemaan yli puolta sataa harjoittelupaikkaa? Äiti, teini pissii sua nyt silmään. Terv. ope
Missään kohtaa en kirjoittanut, että opo hankkii paikat. Kerroin, että opo ei antanut hakea sinne, minne halusi vaan valitsi, minne saa hakea ja sen jälkeen informoi työnantajia hakijoista.
TET alkaa maanantaina, opolla ei ole taskussa TET-paikkoja, joten teinillä alkaa 2 vko loma!
TET on kouluaikaa. Jos oppilas ei ole työssä, hän on koulussa. Piste. Oppilaalla EI OLE LOMAA! Sinä passitat lapsesi maanantaina kouluun ja ilmoitat, että koska TET-paikkaa ei ole, lapsi tulee opiskelemaan, ja kysyt samalla, mille luokalle lapsesi sijoitetaan TET:n ajaksi vai onko paikattomille muodostettu jokin yhteisryhmä. Näin se menee. Kouluhan on vastuussa lapsestasi myös TET:n ajan ja koulun velvollisuus on hoitaa myös lapsen ruokailut TET:n aikana. Lapsella on lomaa vain kesälomalla, syyslomalla, joululomalla ja talvilomalla sekä virallisina arkipyhinä ja koulutusviraston mahdollisesti suomina muina vapaapäivinä. TET-aika ei ole loma-aikaa vaan työskentelyaikaa. Oppilas silloin joko työssä tai koulussa. Opo ei voi päättää, että lapsi makaa kotona pari viikkoa.
Täytyykö minun äitinä ryhtyä tekemään opon tehtäviä eli selvittämään, mitä lapsi tekee, kun hän ei päässyt haluamaansa TET-paikkaan?
Ja mitä se lapsi opiskelisi siellä seiskojen ja kasien kanssa? Hän on suorittanut kurssit jo, suurimman osan kiitettävästi, joten miksi oppilasta pitää rangaista siitä, että opo ei hoida tehtäviään ja anna nuorille elokuun puolivälissä ohjeita TET-paikan hakemiseen ja päästä heitä vapaasti hakemaan sen sijaan että tämän viikon maanantaina kertoo, että tässä on paikka, hae tätä. Työnantajalle on mennyt tieto siitä, mikä on TET, sitä ei tarvitse enää selittää.
mutta täällä pääsee aina johonkin kunnan hommaan, sitten vaikka kirjastoon kirjoja päällystämään, vanhustekotiin lukemaan lehtiö sokeille, tai puistoyksikköön lehtiä haravoimaan.
koululle TET paikan ns. "hatusta" ja sanoo kotona että koulu hoitaa, hups en saanitkaan, pitää olla kotona. Sitten makaa pari viikkoa kotona, ja väärentää kouluun jonku "Repan rakennus&korjaus" TET-harjoittelu todistuksen.
Meillä oli eilen vanhempainilta, siellä kerrottiin systeemi ja sanottiin, että kaikilla on paikka. Ihmettelin vieruskaverin kanssa asiaa, koska molempien lapsella sama tilanne, että odottivat vielä vastausta. Työkaverilta kuulin, että heillä sama tilanne, siksi hänen tyttönsä tulee äidin työpaikalle, koska jo kesällä sovitun paikan lehdessä sai joku toinen.
löytämään paikkaa, niin opolla on varapaikkoja naapurikouluissa esim. vahtimestarin työparina tai koulunkäyntiavustajana. Kyllähän naapurikoulut ottavat Tettiin ja avustavat näin kolleegojaan. Tämä on pelkkää provoa koko juttu!
Tet-paikka hommataan nimenomaan itse. ja opo hommaa sit, jos itse ei saa hommattua, esim. nyt heti ensitilassa.
t. opo