Auttakaas, wilma-asiaa
Meillä saatiin juuri wilma käyttöön ensimmäistä kertaa ja ensimmäinen viestikin putkahti opettajalta. Opettaja pyytää kuittaamaan että viesti on luettu. Miten se tapahtuu? Löysin kohdan "vastaa viestin lähettäjälle", siihenkö laitan että luettu on?
Kommentit (3)
Itse olen opettaja ja pystyn tarkistamaan viestin lähettämisen jälkeen, onko se luettu. Eli jos esim. lähetän kaikille oppilaideni huoltajille yhteisen viestin, pystyn seuraamaan jokaisen oppilaan kohdalta, onko ko. viesti avattu.
En toki tiedä, onko kaikissa kaupungeissa samanlaiset Wilma-asetukset automaattisesti. Oman kokemukseni perusteella sanoisin, ettei viestiin tarvitse kuitata erikseen mitään. Ellei ope sitten erikseen kaivannut jotain erityistä tietoa tms.
idea vähän samanlainen kuin sähköposteissakin. Ei se sen vaikeempaa pitäisi olla.