Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Säilytysvinkkejä mainoksille ja tölkeille?

Vierailija
31.08.2012 |

Missä säilytätte kotona luettuja kertyneitä mainoksia, maitotölkkejä, tyhjiä juomatölkkejö/pulloja?

Meillä tällähetkellä mainokset isossa kassissa eteisen lattialla, tölkit ja pullot muovipussissa kodinhoitohuoneessa. Jotenkin tämä tuo hirveän epäsiistin vaikutelman :-( Ideoita?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tölkit ja pullot on roskiskaapissa ja sieltä lähtee pusseihin autotalliin. Sitten viedään kauppaan kerralla isompi määrä.



Lehdet ja mainokset ovat kodihoitohuoneen siivouskaapissa pussissa naulassa. Sieltä lähtee autotalliin täysi pussi ja viedään paperinkeräykseen isompi satsi.



Maitotölkit huuhdellaan ja pidetään tiskipöydällä. 1-2 päivän välein poltetaan pihagrillissä ja talvella laitetaan suoraan takkaan.



Lisäksi muoviroskat ovat pesuhuoneen kaapissa pussissa josta lähtee autotalliin jätessäkkiin ja viedään muovinkeräykseen isompi satsi.



Elektroniikkajäte kerätään autotalliin, samoin tekstiilijäte, rikkinäiset kodinkoneet ym. Monesti lähtee sitten peräkärryllinen hyötykäyttöasemalle.



Meillä auto on pihalla, ei mahdu talliin. Jotenkin kamalan epäsiistin näköinen tuo autotalli, varsinkin kun parhaillaan sinne ei mahdu edes sisälle kun kaikki kasattu oven eteen :)

Vierailija
2/2 |
31.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä pienessä rivarikämpässä eteisessä pikkuinen pahvilaatikko jossa lehdet. Roskiskaappi (kahden tiskialtaan levyinen) on kokonaan pyhitetty kierrätykselle. Kiskovaunussa on etummaisessa sekajäte, takimmaisessa metallit. Hyllylle energiajätteet eli pahvit ja muovit sekä satunnaiset lasipurkit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yhdeksän