kahden tai useamman kissan omistajat!
Meijän 1v kissa karkasi ikkunan kautta ja tuli kotiin vasta aikaisin seuraavana aamuna. Nyt epäilen, että voisi olla tiineenä, tästä karkaamisesta nyt kulunut noin 2-3viikkoa.
Jos kissa tosiaan on tiineenä, niin haluaisin mahdollosesti yhden pennun pitää, muttaa epäilyttää, että miten kissat käyttäytyy öisin. Tuttuni otti äskettäin toisen kissan ja nykyään yöt ovat levottomia ja kissan reihuu lähes koko yön, eikä näin ollen kukaan saa talossa nukuttua. Mites teillä kissat käyttäytyy? Kokemuksia ja vinkkejä ehkä pian kahden kissan omistajalle otetaan vastaan! :)
Kommentit (14)
Meillä on ollut kissoja, useampia samaan aikaan, jo pari vuosikymmentä. Iltavilliä kestää ehkä tunnin verran johonkin aikaan illasta. Yöllä kuitenkin pääasiassa nukkuvat, kylkikyljessä sohvalla, koiran pedissä tai kiipeilytelineessä.
Harvoin ovat alkaneet yöllä melskata. Nuori kissa on tietenkin kokonaan eri asia, ne saattavat olla joskus virkeitä myös yöaikaan. Yleensä kuitenkin vanhemman kissan malli rauhoittaa villikonkin nukkumaan.
Riehuvat usein hetken iltapalan jälkeen. Rauhoittuvat pian. Yöt nukkuvat meidän sängyssä. Aamulla herättävät aina samaan aikaan aamupalalle. :)
Ainoa harmi on, että se herätys on 5 aikaan aamulla.
koko porukka samaan aikaan. Kun tarjoilu loppuu, valot sammutetaan ja ihmiset ovat sängyssä, kissatkin tietävät, että on nukkumisaika. Aktiviteetteja pitää tietysti olla päiväaikaan, jotta yöllä nukuttaa.
Pennut nukkuvat kuten ihmisvauvat, muutama tunti unta ja sitten syömään ja seurustelemaan, mutta pentuvaihe menee pian ohi.
ja niille annetaan huomiota, niin riehuminen yöllä saattaa jäädä vähiin. Aktivoida voi esim. laittamalla raksut pesupalloon kupin sijasta. Aikaa kuluu syömiseen enemmän ja joutuu vähän miettimään, miten ne saa sieltä ulos. Tai jos on mahdollista, niin nakkaa raksut levälleen esim. kodinhoitohuoneen/kylppärin lattialle, jolloin joutuu etsimään. Toimii siis yhdellä kissalla, mutta myös useammalla (sikäli kun eivät ala tapella). Mutta tää yöriehuminen on kissa kohtaista.
koska niitä ei päästetty makuuhuoneeseen. Yritettiin kyllä aluksi, mutta kun nukkumisesta ei tullut mitään, niin alettiin sulkea makkarin ovi.
Kaksi kissaa on kyllä parempi kuin yksi, ne oikeasti tykkäsi toisistaan, nukkuivat usein söpösti toisiinsa kietoutuneina, leikkivät keskenään jne. Ainoa ongelma meillä oli se, että molemmilla on eri ruokavalio (toisella virtsakiviä, toisella ruuansulatusogelma),joten ruokkiminen oli vähän hankalaa.
Molemmat kissat kuolivat viimeisen vuoden aikana, mielessä on ottaa ehkä uudet kaksi kissaa, asia vielä vaiheessa.
Meillä tosiaan tämä emokissa on rauhallinen öisin ja nukkuu aina vieressä. Joskus kuulee että käy vessassa tai kiipeilee puussa, mutta aina aamulla kun herää niin nukkuu taas sängyllä. Aktiviteetteja kissa saa paljon. Meillä on 1,5v lapsi ja tykkää heitellä kissalle leluja, vetää hiiriä perässä ja katsella kun kissa juoksee laserin perässä. Siinä saa kissa paljon liikuntaa ja lapsen mennessä päikkärille, menee kissa myös :) Katsotaan sitten millaisia pentuja syntyy, jos nyt on edes tiineenä. "Rauhallinen" pentu sopisi hyvin meidän perheeseen jos yötkin sujuvat hyvin.
5v emo ja sen 3v tyttö. Leikattiin, niin rauhoittuivat tosi paljon. Eipä ne tosiaan kun alkuillasta saattavat vähän leikkiä, mutta eivät herättele öisin! Muutenhan se voi olla aika rauhatonta jos on kaksi tyttökissaa, jolla on yhtäaikaa kiima.
Ei se emo jaksa määräänsä enempää, pistää pienen kuriin.
Muutenkin se yöelämä rauhoittuu kyllä ja ainahan voit nukkua toisen kanssa ja pitää toista toisessa huoneessa. Vanhempi kissa tyytyy varmasti nukkumaan sängyssäsi, pikkuinen olkkariin riehumaan ihan keskenään. Tulpat korviin täksi aikaa niin hyvä tulee.
Muistathan leikkauttaa kissasi kun selviää tiineydestä.
minkä ikäisenä kissan voi leikkauttaa?
Meillä on n. puolivuotias tyttökissa ja aiotaan hommataa sille sterilisaatio, vaikka ei vapaana ulkona pääsekään juoksemaan. Voiko alle vuoden ikäisen leikkauttaa?
Ja on muuten hyvinkin yövilli, tai aamuyö. Jossain vaiheessa se pitää aina heittää pois makkarista ja laittaa ovi kiinni kun alkaa syödä varpaita ja hyökätä päälle :)
Meillä kaksi kaksivuotiasta kissaa ja riehuvat välillä yöllä, välillä päivällä. Tuskimpa on olemassa mitään sääntöä, että kaksi kissaa pitäisi enemmän meteliä öisin kuin yksi. Tosin on aina hiukan epävarmaa, miten ainoana kissana elänyt sietää uutta kissaa ja tiedän monta tapausta, jossa yhdessä elo ei ole sujunut kovin sopuisasti. Silloin varmasti öisinkin tulee enemmän yhteenottoja, kun ovat yöeläimiä. Jos toinen kissa on ensimmäisen pentu, emo pyrkii varmasti jossain vaiheessa vieroittamaan pennun, jolloin niillä voi tulla hankaluuksia sietää toisiaan samassa tilassa. Itsellä ei ole kyllä kokemusta, meneekö tuo vaihe ohi osalla vai jatkuuko se loputtomiin. Meille tuli aikanaan emokissa, joka ei tullut pentunsa kanssa toimeen.
Ja ei ne hirveästi yöllä riehu. Toki jotain ääniä joskus kuuluu mutta pääsääntöisesti ne nukkuu kun muukin perhe. Päivällä saavat tarpeeksi aktiiteettia lasten leikittäessä.
Kerran on vaan herättäneet aamu viideltä puremalla varpaaseen mutta ku unissani potkaisin - tajuamatta varoa kun olin unessa vielä- niin ei ne sen jälkeen ole yrittäneet varpaita. :)
Ja todellakin, oma emo pistää kyllä pentunsa kuriin kun ei sekään jaksa koko ajan riehumista.
Jos pidät ne sisällä aina niin ei ne herättele edes aamuyöstä päästäkseen pihalle. Äidilläni ovat 3 kissaa maalla ulkona vapaasti jos haluavat joten ne herättää sitte joka aamu klo 5 ja tahtoo ulos.
Ja illalla saattaa mennä myöhäänkin että rauhoittuvat sisälle.
Mutta ei nekään hereillä muuten pitele yöllä.
leikata ne tietysti kannattaa.
Kaikki kolme nukkuvat öisin. Jos riehuvat, ei meistä siihen ainakaan ole herännyt.
Yleensä saavat illalla sen riehukohtauksen jonka jälkeen painelevat nukkumaan.
minkä ikäisenä kissan voi leikkauttaa?
Meillä on n. puolivuotias tyttökissa ja aiotaan hommataa sille sterilisaatio, vaikka ei vapaana ulkona pääsekään juoksemaan. Voiko alle vuoden ikäisen leikkauttaa?
Ja on muuten hyvinkin yövilli, tai aamuyö. Jossain vaiheessa se pitää aina heittää pois makkarista ja laittaa ovi kiinni kun alkaa syödä varpaita ja hyökätä päälle :)
Varaa maanantaina jo aika, voi tuon ikäisen jo leikata. Sitä kiima-ajan mourua ei kannata jäädä odottelemaan, sitä huutoa riittää sitten yötäpäivää ja saattaa käydä vahinko.
Asuttiin kerrostalon neljännessä kerroksessa ja niin vaan sieltäkin lähti kiimainen katti miestä itselleen etsimään.
Riehuvat usein hetken iltapalan jälkeen. Rauhoittuvat pian. Yöt nukkuvat meidän sängyssä. Aamulla herättävät aina samaan aikaan aamupalalle. :)