Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsinki hoi? Omakotitalon rakennuskustannuksista?

Vierailija
20.08.2012 |

Jos tontti maksaa 160 000 euroa ja talopaketti muuttovalmiina 200 000 (kahdessa kerroksessa), niin paljonko on muut kulut? Tontin pohjan vaikutus? Kunnallistekniikka varmaankin rajalla valmiina?



Kuinka paljon tulee kuluja, jos ei heti ala rakentamaan, mutta tontti on jo valmiiksi ostettuna? Eli kannattaako ostaa sopiva tontti jo hyvissä ajoin ennen hanketta vai ei?



Milloin rakensitte?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kehyskunnissakin alkaa olemaan tuota hintatasoa jo. Tontin työt maksaa mitä tahansa 15000-100000 välillä, riippuu pohjasta eikä voi tässä arvioida. Liittymät yms maksut saattaa olla 15-25k€ välillä.



Kaupungilta saa selville miten pian on pakko aloittaa rakentaminen. Tietenkin kannattaa ostaa tontti ensin ja suunnitella sille sopiva talo eikä päinvastoin

Vierailija
2/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupungin tonteille tulee sakko, jos ei rakenna tietyn ajan kuluessa. On tosi edullinen tontti tuo. Kuluihin vaikuttaa todella paljon perustamisolosuhteet eli tarvitaanko räjäytyksiä, maanvaihtoja, paalutuksia. Niissä voi tulla kymppitonnien kustannusvaihteluja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomioimaan, että talo sopii tontille. Muutenkin kuin ulkomittojen perusteella... Ilmansuunnat on järkeviä, piha-alue luonteva, kulku kadulta taloon toimiva.

Vierailija
4/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna haettiin tonttia, ja hinnat olivat 60-80 000 euroa. Eikä menneet edes kaikki kaupaksi.

Vierailija
5/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieläkö on lisää kerrottavaa?



Tuon hintaisia pikkutontteja löytyi netistä. Niille saisi rakentaa vähintäänkin Helsinki- pientalon. Mielipiteitä savimaasta? Eroaako paljon tasaisen maan tontista, kun tonttitarjonta on mitä on? Kovan pohjan tontti? Ilmansuuntia olen miettinyt, tontin muotoa ja sijaintia.



ap

Vierailija
6/9 |
20.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kalliota joutuu räjäyttämään ja kuitenkaan sen päälle suoraan ei perusteta, joten soraa joutuu tilaamaan.



Kaikista tärkein asia on sijainti, se että koti tulisi olemaan paikalla, josta on hyvät yhteydet kouluun, töihin, palveluihin. Kaiken muun kanssa voi tehdä kompromisseja mutta jos noissa mättää, se ärsyttää joka päivä.



Ja kyllä ilmansuuntakin on tärkeä. Pohjoisrinne on kylmempi ja energiakulutuskin kasvaa. Kannattaa mieluummin maksaa vähän enemmän hyvästä tontista kuin ottaa joku notkelma, johon kerääntyy hallaa ja vettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
21.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin kallio -toinen paalutetaan ja toinen louhitaan. Eli vaikka on pieni tontti niin varaisin vähintään 50k€ pelkästään siihen - maan poisto (siis kaikki savimaa pois niin syvälle kun menee), ,ieletön määrä soraa tilalle, sen tamppaus, paalut, työt... maksaa. Tasaisuudella ei ole mitään merkitystä maaperän suhteen.



Pienellä (ilmeisesti kirvesvarsi tms jaettu) tontilla lisäkuluja tulee myös siitä kun joudutaan ahtaissa tiloissa työskentelemään - ehkä erikoisrakenteiset traktorit, nosturit tms ja työ on hidasta kun aina joutuu viemään maata pois ja odottelemaan auton paluuta ennen seuraavan kuorman kaivuuta.



Kannattaa oikeasti laskea se onko talon jälleenmyyntiarvo todella 450k€ tai enemmän jos sen myisi - jos ei niin miettisin vielä kannattaako, aina pitäisi saada edes "omat pois". Tietty jos asuu loppuelämän siinä niin myyntiarvolla ei ole merkitystä.

Vierailija
8/9 |
21.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna haettiin tonttia, ja hinnat olivat 60-80 000 euroa. Eikä menneet edes kaikki kaupaksi.

Se kertoo jo aika paljon noiden tonttien arvosta ja sijoituksen kannattavuudesta, ettei mene tontit kaupaksi. Tuskin menisi se talokaan, jonka siihen pykäisit. Kaupunki kaavoittaa tontit usein surkealle tonttimaalle jolle on kallis rakentaa. Esim. nyt nämä Tampereen messutontit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
21.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä Helsingissä noin halpoja tontteja? Onko ihan kehän/radan/muun häiriötekijän vieressä. Meidän naapurissa myynnissä 800 m2 kirvesvarsitontti kivalla sijainnilla 240.000 €.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme