Miten saan kasaan 70 € ?
Tarvin nyt lähiaikoina kipeästi 70€.
Olen yrittänyt säästää erääseen laukkuun jo pitkään, ja 70€ vielä puuttuu.
Toki voisin vaan ottaa tililtä sen 70€, mutta kun idea on se, että oikeasti haluan säästää ne rahat ja saada ns. omin voimin kokoon.
Kaikesta mahdollisesta olen yrittänyt jo pihistää...
Tiedän että kuulostaa vähän tyhmältä, mutta toivottavasti joku tajusi pointin!
Kaikki rahaideat kehiin!
Kommentit (11)
Huutonetissä. Varmaan jotain löytyy, koriste-esinettä, meikkiä tai muuta tarpeetonta?
Huutonet kuulostaa hyvältä!
Olen monesti miettinyt kirpparille menemistä, mutta harvoin siellä kovin hyvälle voitolle jää, kun pöydät yms. maksaa...
myyntiin tai itsellesi?
Joko olet korvannut talouspaperin pestävillä (kierrätys)kankaasta tehdyillä lappusilla?
Pahimmat sotkut tiskialtaasta voi otaa vanhan puhelinluetelon sivuilla. Minulla on vanha puhelinluettelo jatkuvasti tätä varten keittiön allaskaapissa.
Käytäthän kestositeitä, kuukuppia tai sientä? Säästyy hurjasti rahaa, kun ei ostele kertakäyttöisiä siteitä tai tamponeita.
Vaikea sanoa, kun ei tiedä, että syötkö esim. työpaikalla eväitä vai et.
Kerro ne asiat, joita olet jo tehnyt säästääksesi laukun hinnan.
tavara menee heti, myit mitä vaan.
vaatekaappiisi olisko siellä vaatteita joita et enää käytä ja myö kirppiksellä:)
Kiitos hyvistä ideoista!
Varmasti osa noista ideoista toimisi pitkällä aikavälillä, mutta kun tosiaan haluaisin rahat kasaan tyyliin tämän viikon aikana... Asun keskellä keskustaa, eikä täällä lähellä oikein ole mustikkametsiä tai sieniä.
Kaikista mahdollisista turhukkeista olen kyllä yrittänyt nipistää...
Mitä mieltä olette, jos tekisin lapsenvahtikeikkoja? Omia lapsia ei kyllä vielä ole, mutta olen erittäin lapsirakas ja tulen heidän kans hyvin toimeen. Miten tuosta saisi sanan leviämään?
laitan niiden kirppiksille myyntiin. Summien ei tarvitse olla edes kovin suuria, kun ei tarvitse maksaa pöytävuokraa. Tavara menee niissä suht nopeasti.
Onpa mukava lukea kerrankin tällaisesta rahahuolesta. Ei olekaan kyse siitä, ettei ole varaa ostaa lapsille ruokaa ja vaippoja.
Siis laukun (joka arvatenkin on Kallis Merkkilaukku) hinnasta puuttuu muutama kymppi. Ja se laukku on saatava Nyt Aivan Heti tämän viikon aikana eikä vasta Sitten Kun On Rahaa.
voitko saada saman laukun jostakin edullisemmin? Jos kyseessä on todella kallis merkkilaukku niin esim ulkomailta nettikauapsta?
Ei tarvi kun odottaa rahoja, ja jättää ostaja huomiotta, niinkuin on tapana nois paikois
Laita nettikirppikselle vaikka jotain vaatteita, laukkuja, kenkiä, huonekaluja tms myyntiin?