Koululaisten kesäloma
Onko ollut liian virikkeetöntä?
Kotona melkein koko loma.
Molemmissa mummoloissa ovat käyneet,pari päivää/mummola.
Sen lisäksi mökillä 2 päivää.
Lisäksi yhdessä huvipuistossa perheensä kanssa .
toinen lapsi on askarrellut (tehnyt petseilleen juttuja, itse keksii ja hankkii askarteluvälineet ) ja lukenut paljon kotona.
Toinen leiponut ja ollut kaverin kanssa ulkona .
Kommentit (7)
virikkeitä löytää yleensä ihan lähiympäristöstäkin, joten hieman enemmän olisin nähnyt vaivaa, että lapset saavat uusia kokemuksia.
no voi hitsi. Tuli paska mutsi -fiilis. Mitä muuta voisi vielä tehdä?
eri asia jos sanovat, että on ollut tylsää, silloin kannattaa keksiä ensi lomalle jotain enemmän tekemistä. Ei meidänkään viidestä lapsesta ole kukaan käynyt uimassa kertaakaan, enkä itsekään. Vedet on olleet niin kylmät, samoin sää, että ei tullut mieleenkään koko kesänä
Kesäkuun oli kerhossa, juhannuksesta minä olin 3 viikkoa lomalla ja silloin käytiin mökillä. Kerran on käyty Lintsillä. Loppukesän lapsi on ollut päivät yksin kotona, kavereidensa kanssa leikkii ulkona tai sisällä. Uimassa on käyty ehkä pari kertaa. Minulla on sairaus, joka on tänä kesänä estänyt uimisen, joten en ole päässyt viemään ja merivesikin on ollut turhan kylmää.
toinen lapsi ei suostu minun kanssa enää rannalle tulemaan, toinen taas ei ole mitenkään vesipeto, koska on liian laiha ja palelee helposti.
siisa vastaus tuohon: uimaan, uimaan uimaan.
Olisin kylllä vienyt joihinkin museoihin ja retkille.
Ollaan käyty Fiskarsissa ja huvipuistossa.
Uimassa ja uimahallissa.
Asutaan rivarissa järven rannalla.
Musta meidän pojilla on ollut hauskaa ja parasta kuulemma on ollut vakoilu ulkosalla.
Hauskuus lomalla löytyy perheestä, eikä kaikenmailman menoista.
Ollaan ostettu leluja ja pelejä, sekä syöty herkkuja.
virikkeitä löytää yleensä ihan lähiympäristöstäkin, joten hieman enemmän olisin nähnyt vaivaa, että lapset saavat uusia kokemuksia.