Tuleeko muille IKEAn kalusteista ja kalustuksista hieman sellainen
ensiasunnon tai opiskelija-asunnon kalustus mieleen?
Kommentit (17)
Vierailet siellä kai sitten usein :)
Meillä on iloisesti sekaisin Ikeaa, Maskua, Muuramea, Vitraa, Knollia, Artekia jne.
Ikeasta saa kyllä ihan laadukkaitakin juttuja, jos ostaa mm. täyspuisia kalusteita.
Ihan näppäriäkin huonekaluja niillä on, moni on suosittu ihan sisustusmaailmassa.
En ymmärrä dissaajia, tuntuu ettei tälläisillä ihmisillä ole mitään silmää sisustamisessa ja on pakko ostaa jotain muka hienoa ns. laatua.
Mutta meillä onkin aika paljon ikeaa kotona. Kovassa kulutuksessa olevat kalusteet on muualta...
Niitä käyttää kotonaan, ehkä jos kopioi täysin sisustuksen, mikä on tehty teineille:)
Ikeassa on kalusteita kyllä moneen makuun, joten vaikea kertaheitolla inhota niitä kaikkia.
Meillä on iloisesti sekaisin Ikeaa, Maskua, Muuramea, Vitraa, Knollia, Artekia jne.
Ikeasta saa kyllä ihan laadukkaitakin juttuja, jos ostaa mm. täyspuisia kalusteita.
Eikä kaikki ole edes täysin puuta.
Tykkään kovasti!
ja hämmästyin todella sitä monipuolisuutta. Totta kai korkeakiiltoiseksi maalattu melamiini tuo mieleen opiskelijakämpät, oli se sitten keittiönkaapissa tai kirjahyllyssä värinä. Mutta sieltä löytyi paljon muutakin.
Itse en ostanut mitään. Yksikään tuote ei ollut sellainen, etteikö ilman voisi edelleen elää.
Ei tule. Täälläkin paljon Ikeaa. Hyvin on kaikki Ikea kestänyt käytössä. Paljon parempi hinta-laatu -suhde, kuin noilla muutamalla Jyskistä ostetulla huonekalulla. Kaikki sieltä ostettu on alkanut murentua jo kokoamisvaiheessa (yksikään Ikean kaluste ei) ja ovat maksaneet paljon enemmän. Tämän takia niitä tulee aina ostettua lisää.
Ja tunnistan kyllä tosi monet ikea-kalut, -kankaat ja -taulut. Ja meilläkin on 2 huonekalua ikeasta, ettei se sillain haittaa, vaikka tuleekin opiskelija- tai ensiasunto mieleen.
Aikani ostin kalliita täyspuisia kaluja jotka hajosiavat alta aikayksikön. Niin kauan kuin on lapsia Ikea kelpaa oikein hyvin.
Me käydään Ikeassa tosi usein, koska siellä on tosi kiva leikkihuone. Tunnen malliston niin hyvin että tunnistan aina kun näen. Ainoastaan sohvat vaihtuu, etten niitä muista, mutta lipastot, hyllyt, pöydät, tuolit jne.
vaan kyllä se riippuu kokonaisuudesta. Esim me asumme rintamamiestalossa jossa on kaikkea mahdollista perintöhuonekalujen ja Ikean kalusteiden väliltä. Löytyy myös muista kalusteliikkeistä ostettuja peruskalusteita samoin kuin mm. Lundiaa ja Muuramea. Tämä talomme ei mielestäni tuo ensimmäisenä mieleen opiskelijaboxia tai ensiasuntoa. Ainakin oma ensiasuntoni aikoinaan oli tyystin toisenlainen, kierrätyskalusteilla sen aikoinaan kalustin.
Ikeassa on niin monenlaista että turha on leimata tai mollata. Ihan kivojakin juttuja siellä on, muutakin siis kuin ne iänikuiset Lackit ja Billyt.
varmaan iskee enemmän nuorempaan väkeen. Ainakin itsellä Ikea-ikä meni jotenkin ohi kolmenkympin rajalla. Sen jälkeen sieltä ei ole juurikaan isompaa mukaan tarttunut. Ei mikään periaate vaan jotenkin ne huonekalut ei vaan enää niin nappaa.
Niitä käyttää kotonaan, ehkä jos kopioi täysin sisustuksen, mikä on tehty teineille:)
Ikeassa on kalusteita kyllä moneen makuun, joten vaikea kertaheitolla inhota niitä kaikkia.
Mulla on yhdisteltynä kalusteita niin monesta paikasta, että kukaan ei varmaan pystyisi arvaamaan, mitkä täällä on ikeasta ja mitkä muualta.
onhan ikeassa kaikenlaista tummaa täyspuuta jossa on koristekoukeroita konservatiivisempaankin mummomakuun. ja kallimpaa laadukasta tyyliä sitten sitä opiskelijakamaa. meidän perhe on päälle 30 ja about kaikki on ikeasta. ehkä tuttavilla on myös huono maku kun monet lehuvat että meillä on kiva koti. vaikuttaa varmaan myös kuka sen sisustaa, millä väreillä jne... itselle joku Jysk-tyyli ei nappaa.
aivan kamalia huonekaluja