Mitä astioita/keittiövälineitä ette pese tiskikoneessa? Itse pesen
käytännöllisesti katsoen kaikki koneessa. Ainoa minkä pesen käsin (senkin konepesuaineella) on termospullo. Muuta ei ole, mitä ei koneessa voisi pestä. Valurautaisia pannuja ei mulla ole.
Kommentit (11)
kultareunaisia Arabian astioita, osaa viinilaseista.
Jotkut hienot ja hauraat, valurauta, emali.
En teflonpintaisia enkä valurautaisia. En myöskään pese isoja veitsiä, jotkut pikkuveitset pesen, mutta nekin yleensä käsin. En minäkään pese termospulloja koneessa. Muuta ei ny tule mieleen.
joitain vanhoja astioita (Arabiaa ym.), viinilaseja, valurautapannuja, puisia lastoja ja ottimia ym., emaliastioita, paistovuokia (yleensä kaikki lika ei irtoa)
koska niiden pinta tahtoo kuivua konepesussa. Pesen myös hopeat koneessa. Puiset haarukat pesen käsin. Kristallilasitkin, kun vielä olivat ehjinä, pesin käsin.
Mä en pese koneessa mitään missä on puuosia enkä myöskään paistinpannuja (oli ne sitten valurautaisia tai ei). Myös hyvin hennot viinilasit ja tosiaan nuo, joissa on kultauksia saavat käsinpesun.
Itse pesen puuhaarukat ja -kauhat koneessa. Ovat kestäneet kymmenen vuotta. Ja oikeesti, ei se ruumiinvaaja näe oletteko pesseet tiskikoneessa!
Itse pesen puuhaarukat ja -kauhat koneessa. Ovat kestäneet kymmenen vuotta. Ja oikeesti, ei se ruumiinvaaja näe oletteko pesseet tiskikoneessa!
Ja imee ne niitä pesuaineita.
imee tiskiainetta, siksi pesen käsin.
alumiiniset kattilat ja kakkuvuoat, mehumaija, kristallit, hopeat vaikka ne voiskin pestä koneessa, kakkukupu
kaikki muut kyllä.valurautaista pannua en omista.