Suositteletko vauvalle sellaista vaunusysteemiä,
johon sopii kantokoppa, jonka siis saa kätevästi telakoineen kiinnitettyä autoon? Kantsiiko ostaa tällaista pakettia vai mieluummin koppa erikseen (mahd. telakan kanssa) ja vaunut omana kompleksinaan?
Kommentit (8)
esim. bugaboo ja maxi-cosin turvakaukalo
mutsy ja maxi-cosin ja cybex turvakaukalo
i'coo ja maxi-cosin turvakaukalo
Nuo kaikki vaunumerkit ovat hyviä! Ehottomasti suosittelisin noita mitä ihan persu emmaljunga ja brio..
Gracon kaukalo+ telakka ja autossa aina mukana Gracon rattaat joihin kaukalo sopi. Mielettömän kätevä systeemi, varsinkin kun selkävaivojen vuoksi olin aika pitkään vielä synnytyksen jlkeenkin puolikuntoinen nostelemaan mitään painavaa.
Kotona sitten oli arkikäytössä Brion yhdistlmät, siis sellaiset perinteiset missä oli ratasosa ja kova kantokoppa. Ihan paikallaan nekin, mutta autoon ei niitä jaksanut/ viitsinyt nostella.
Mikäli meille vielä tulisi lapsia, päätyisin samantyypiseen ratkaisuun.
En itse ostanut tollaista, sillä kaukalossa ei muutenkaan saa pitää pitkiä aikoja, vain sen mitä autolla ajeluun menee, joten ois ollu turhat.
Meillä oli vaunut, jotka oli lenkkeilyä varten, ja sitten matkarattaat (matkarattaat aina auton takakontissa) joihin sopi turvakaukalo, ja oli mielestäni kätevä.
Vauvaa ei saisi pitää turvakaukalossa pitkiä aikoja, joten en ostaisi sellaista. Meillä oli matkikset autossa reissuja varten ja kunnon yhdistelmät kotona.
Vauvaa ei saisi pitää turvakaukalossa pitkiä aikoja, joten en ostaisi sellaista. Meillä oli matkikset autossa reissuja varten ja kunnon yhdistelmät kotona.
Ostaisin matkarattaat autoon.
Ihan mahtavat! Todella monipuoliset ja kaikkiin tilanteisiin sopivat. Hyvin pienikokoiset kasaan taitettuna, myös mielestäni kivan näköiset. Eipä olla matkarattaita tms. näiden lisäksi tarvittu!! Kaukalokiinnitys todella kätevä esim. kauppareissun ajaksi. Ei tarvitse koppaa kuljettaa käsissä tai herättää nukkuvaa vauvaa nostelemalla häntä ostoskärryihin. Toisin kun muut tässä sanoo, niin ihan hyvin voi kauppareissut ja lyhyet siirtymät tuossa turvakaukalossa rattaiden runkoon kinnitettnä istua :D Myös isofix kiinnitys ehdoton plussa!