Zumbaajat! Onko vaikeaa päästä kärryille?
En ole kovinkaan tanssillinen. Salilla on tullut kokeiltua Less Milsin Shbamia, josta suoriuduin ok. Nyt tekis mieli kokeilla zumbaa, mutta kuinka vaikeaa se on??
Kommentit (2)
mutta mikä tahansa zumba-tunti alkaa sujua muutaman kerran jälkeen. Käyn itse Elixian zumbissa ja eri ohjaajilla on ihan erilaiset tunnit. Kun käy muutaman kerran samalla tunnilla, oppii kuviot helposti ja voi keskittyä vaan hauskaan liikuntaan. Myös toki on paljon samoja askeleita ei ohjaajilla ja on helppo vaihtaa myös tuntia sitten. Ainut mikä välillä hämää on, että eri ohjaajat käyttävät samoja biisejä ja kun on oppinut askeleet yhteen, on tosi vaikea alkaa tanssia samaa biisiä eri askelin..
Mutta zumba on nimenomaan tarkoitettu kaikille ja siellä ei kannata olla rypyt otsassa. Ei haittaa yhtään, jos vaan keikkuu iloisesti mukana osaamatta askelia. Hyvä zumbaohjaaja on kannustava ja kaikilla on hauskaa, vaikka kuviot menisivät päin seiniä. 
Zumbassa veivataan aika peruskuvioita eri lajeista (lattarit, reggaeton, hiphop, dancehall, afro...) eli se ei ole periaatteessa yhtään Shbamia vaikeampaa. Käy rohkeasti kokeilemassa, pärjäät aivan varmasti :)