Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten syliin nukahtaneen vauvan saa siirrettyä sänkyyn vauvan heräämättä?

Vierailija
24.11.2005 |

Ts. kauanko pitää antaa nukkua sylissä? Onko jotain merkkejä, joistahuomaa, että vauva nukkuu niin sikeästi, että ei herää? Meidän neiti (3kk) herää aina! Jos ei heti siirrettäessä, niin viim. 5min päästä :/.



Mikä avuksi?



Joo ja sänkyyn ei nukahda (paitsi perhepetiin illalla) Syliin, vaunuihin ja auton istuimeen kyllä.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos vaan jaksat niin osota 15 minuuttia ennenkö siirrät vauvan sänkyyn. Jos mahdollista niin pidä vauvan nukahtaessa peitettä sen alla, niin ettei kylmään sänkyyn laskeminen herätä.

Vierailija
2/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos odottelet vaikka 10 minuuttia, että vauva (toivottavasti) pääsee syvään uneen. Sitten varovasti nouset ja kävellessäsi heijaat vauvaa ja nostat sänkyyn. Vaunujakin voit kokeilla, niitä voi tarvittaessa heijata, jos näyttää, että vauva herää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän sikeemmässä,sit myös auttoi kun laitoin peiton vauvan alle ja käärin siihen niin kädet ei säpsähtäneet kun siirsin sänkyyn ja ei kannata irroittaa käsiä heti vauvasta(siis omiasi),harjoittelu tekee mestarin,ja pikku vinkki kokeilepas omaan sänkyyn nukuttamista siilä aika paha tapa voi jäädä päälle. Ikää 4 vuotta eiä millään nukahda omaan sänkyynsä,pyörii hyörii koko ikänsä ollut tämmöinen

Vierailija
4/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me teimme esikoisen kanssa sen virheen, että annoimme hänen nukahtaa syliin. No hänpä sitten heräili tunnin välein melkein kaksivuotiaaksi saakka - öisin hän ei osannut nukahtaa itsekseen, kun oli havahtunut... lapsihan hermostuu, jos huomaa heräävänsä eri paikasta kuin mihin nukahti. Kierre oli hirveä emmekä saaneet sitä poikki.



Kuopuksemme nukahtaa itsekseen. Alussa hän saattaa ähkiä ja vähän itkeäkin, muttei koskaan inise 5 min kauempaa. On todella hyvä, ettei häntä tarvitse nukuttamalla nukuttaa, sillä useampilapsisessa perheessä se ei olisi mahdollistakaan. Ja tämäkin vauva nukahteli ensimmäisinä kuukausina syliin, mutta oppi kyllä tavasta pois, kun vain maltoimme opettaa.



Teette itsellenne karhunpalveluksen (lapselle siis myös) mikäli jatkatte tuota.

Vierailija
5/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosta varovasti kyljelle sänkyyn liina ympärillä ja viltti tiukasti ympärille. Meidän pienokaiset on tykänny pitää pienestä flanelliliinasta kiinni, ja jos ei ole jo kädessä paan sen varovasti käteen. (en tiedä tykkääkö muut lapset). Ja nukkuu kun pieni torttu.

Vierailija
6/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein nukahtaa syliin tai meidän sänkyyn ja siitä kun siirrään omaan niin usein herää. Sitten joko nukahtaa itse heti uudelleen tai vähän ääntelee, mutta nukahtaa kun sanoo hyvää yötä ja silittää, eikä ota syliin.



Toivon ettei vanhempana tule myöskään nukuttamis ongelmia kun jo nyt menee hyvin.



Näin pirntä en missään nimessä vielä huudata yksinään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tota koppa sängyssä juttua pitää kokeilla. Kiitos vinkistä :).



Lisää omaan sänkyyn nukuttamisesta haluaisin kuulla. Meillä neiti huutaa niin että meinaa tukehtua kun yritän sitä omaan sänkyyn saada nukkumaan. Alussa oli vaunujen janssa sama ongelma, mut niitä pystyy pompottamaan.

Vierailija
8/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

riittänyt tuo työntely,lopulta en jaksanut ja nukkui aina meidän välissä,kaikkia ei voi opettaa kaksi meidän perheen muuta lasta on aina nukkunut ihan hyvin,mahallaan kyllä teemu nukkui parhaiten,uskaltaisitkos kokeilla laittaa sen sänkyynsä mahalleen??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
24.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahallaan si suostu olemaan. Alkaa raivoamaan...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kuusi