Anni Uusivirran ero abudhabi-tyypistä, näin olisin itse hoitanut asian
Uusivirta siis jätti rikkaan miehensä:
http://metrolive.fi/jutut/artikkeli/9238/seiska-anni-uusivirta-jatti-ra…
"Myös islaminuskoon liittyminen ennen mahdollista avioliittoa alkoi ahdistaa Uusivirtaa."
OLISIN HOITANUT NÄIN: Kääntyköön islamimies luterilaiseen uskoon! Se on paljon helpompaa ja vaivattomampaa. Suomalainen perusluterilainen... ei olisi paljon vaadittu ihmiseltä.
Kommentit (12)
Ei puhettakaan että mies olisi kääntynyt luterilaiseksi
suomalaisilla on aika tiivis yhteisö ja ainakin meillä tuo on ollut tiedossa pitemmän aikaa. Nuo kuninkaallista sukua olevat miehet eivät vain saa avioitua muun uskoisten naisten kanssa, niillä on aika tiukka protokolla. Ei-islamilaisten kanssa voivat kyllä seurustella ja käyttää naisia "leluinaan" mutta avioon eivät mene. Täällä on pitempään puhuttu että tuolla annin eksällä olisi edessä liitto jonkun toisen yhtä rikkaaan suvun naisen kanssa ja varmaan niin onkin.
miten tan miehen perhe jne hyvaksyi ko. naisen bikinikuvat yms... tai edes tama mies, muslimithan on aika tiukkoja tammosen suhteen.
Jos hän ei halunut lasta tuon rotuisen kanssa. Ehkä haluaa jatkaa vaaleaa sukulinjaansa
Kannattaa aina pyrkiä tähän suomalaisten albiino-lookiin. Jes! Vitivalkosia ku lakanat.
Anni tajusi itse jättää, ennekuin tulee jätetyksi. Eihän tuollainen aviokauppa tule ikinä mahdolliseksi.Eihän mies ollut edes esitellyt Annia perheelleen - kertoo paljon.
karvasia ihmisiä on maapallo täynnä. Hyvä, jos edes pari vaaleaa jää ; DDD
suomalaisilla on aika tiivis yhteisö ja ainakin meillä tuo on ollut tiedossa pitemmän aikaa. Nuo kuninkaallista sukua olevat miehet eivät vain saa avioitua muun uskoisten naisten kanssa, niillä on aika tiukka protokolla. Ei-islamilaisten kanssa voivat kyllä seurustella ja käyttää naisia "leluinaan" mutta avioon eivät mene. Täällä on pitempään puhuttu että tuolla annin eksällä olisi edessä liitto jonkun toisen yhtä rikkaaan suvun naisen kanssa ja varmaan niin onkin.
Onko tuollainen uskonnon vaihtuminen kovin uskottavaa
"Se on paljon helpompaa ja vaivattomampaa. Suomalainen perusluterilainen... ei olisi paljon vaadittu ihmiseltä."
Ai muslimimieheltäkö? Islamista luopumisesta rangaistaan tietyissä maissa kuolemalla.
Muslimimies voi avioitua uskovaisen kristityn kanssa, mutta lapset kasvatettaisiin muslimeiksi. Koska aviomieheni on paikallinen arabi juuri tuolta seudulta ja olen itse muslimi tiedän hiukkasen enemmän käytännöistä. On totta, että Arabiemiraateissa perheissä toivotaan puolison olevan muslimi, fiksu ja siveellisesti hijabiin/niqabiin pukeutuva. Yöelämässä viihtyvää iltapäivälehtien bikinimallia ei välttämättä katsottaisi perheissä suotuisasti. Nykyään ei oikein pysty yleistämään eri uskontoihin kuuluvia, koska jokainen ihminen elää omalla tavallaan ja joko noudattaa omalla tavallaan tai ei noudata uskonnollisia tapoja. Luterilaisissa kuin muslimeissakin löytyy huonoja ja hyviä kansalaisia. Emme voi yleistää eikä tuomita. On totta, että monissa muslimimaissa alkoholin juominen/päihteiden käyttö on kiellettyä ja sitä kautta on turvallisempaa liikkua ulkona jopa yöaikaan. Perhekeskeisyys on toinen hyvä seikka. Vanhemmat asuvat osana perhettä, eivät laitoksissa.
Hyvä Anni Uusivirta!
(tuskin tiedän edes kuka on. perustelut olivat ainakin viisaita).