Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

60-luvun kerrostaloasunnot

Vierailija
25.06.2012 |

Millaisia ovat 60-luvulla valmistuneet kerrostalokämpät,onko suuret makkarit ja pieni oh ja pieni keittiö? Esim.millainen on n.80m2 kerrostaloneliö?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähinnä ongelmana voi olla liian pieni keittiö ja kypyhuone. Ennen ei ollut niin paljon kodinkoneita mitä nykyään, vanhaan asuntooon astianpesukoneen sekä pyykkikoneen ja kuivausrummun sijoittelu voi olla haastavaa ELLEI korjauksia ole tehty ja em. tiljoa nykyaikaistettu/laajennettu. Myös saunaa harvoin on.

Vierailija
2/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

taloyhtiön sauna riittää.Onkohan 2 vessaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

keittiö ja kylpyhuone lähes poikkeuksetta pieniä paitsi sitten 1960-luvun ihan lopulla rakennetuissa voi olla isompi keittiö. Tuohon aikaan rakennettiin halvalla ja tehokkaasti eli mitään ylimääräisiä kikkailuja tai hienouksia harvoin on tarjolla, esim. saunaa, erkkereitä tms. Äänieristys SAATTAA olla heikko mutta sitä voi olla hankalaa arvioida etukäteen.



1960-luvun asunnoissa on usein vaatehuone tai useampi, se on kiva juttu. Eteiset ovat pieniä tai käytävämäisiä, mutta asunnot kokonaisuudessaan melko tehokkaita tilankäytöltään.

Vierailija
4/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

taloyhtiön sauna riittää.Onkohan 2 vessaa?

ne yleistyivät vasta 1980-luvulla, kai. Mutta jos on vaatehuone kylpyhuoneen tai keittiön vesipisteen läheisyydessä niin sinnehän todennäköisesti saa remontoitua wc:n.

Vierailija
5/5 |
25.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen asunut 60-luvun kerrostalossa ja meillä oli pieni kylppäri ja erillinen vessa eli kaksi vessaa oli. Keittiö oli pieni, olkkari jättisuuri ja kaksi minikokoista makkaria ja yksi iso makkari.



Voi olla kyllä, että oli vähän poikkeuksellista arkkitehtuuria tuolle luvulle, koska sijaitsi Tapiolassa, jossa arkkitehdit noita suunnittelivat.



Pihlajamäki on samoihin aikoihin rakennettu ja siellä on mm. loistavapohjaisia 3-4 h + k asuntoja, joissa on vain 67,5 m2. Niissä sisäänkäynti on olohuoneeseen ja kaksi makkaria on tietty pieniä. Saunoja ei noissa ole. Keittiöt ja kylppärit kans yleensä pieniä. Ikkunat isoja. Huoneet selkeitä ja suoraviivaisia ja vähän hukkaneliöitä.