Koska pois turvakaukalosta ja minkälainen istuin?
Pää on ihan pyörällä. Poika alkaa olla jo iso, kohta 8 kiloa, ikää 4 kk. Koska pitää vaihtaa turvakaukalosta pois ja minkälainen sen seuraavan istuimen pitäisi olla?
Kasvot menosuuntaan vai ei? Nykyään on jotain palkki-istuimia, joissa ei ole vöitä?
Kommentit (16)
turvakaukaloon, niin se on tuon ikäiselle parhain vaihtoehto. Kesällä, kun vaatettakin vähemmän, niin varmasti mahtuu ihan hyvin kaukaloon?
Me vaihdettiin kaukalosta n. 10 kk iässä turvaistuimeen. Ja kyseessä oli tosi pitkä lapsi ja kiloja jo reilut 10. Ostettiin Maxi Cosi Tobi, johon lapsi sijoitetaan kasvot menosuuntaan. Istuin on tarkoitettu n. 4 vuotiaaksi asti. Ollaan tykätty.
ja vieläkin turvakaukalossa. Etitään sopivaa turvaistuinta.
istuimeen kun poika oli 7kk ja reilut 9kg, mutta ei silti mahtunut leveydeltä enää kaukaloon. Ostettiin kiddyn palkki-istuin joka on kasvot menosuuntaan. Mun mielestä helppo ja kätevä, mutta osa lapsista ei tykkää istua siellä palkin takana. Kannattaa kokeilla liikkeessä miltä esim. se palkki-istuin tuntuu ja viihtyykö lapsi siellä ennenkuin sen valitsee.
Kyllä vielä mahtuu kaukaloonkin, mutta varmaan viimeistään syksyllä pitäisi ostaa joku muu.
Tuo CYBEX Juno-Fix, näyttää aika kivalta ja on pärjännyt hyvin testeissä.
Pää on ihan pyörällä. Poika alkaa olla jo iso, kohta 8 kiloa, ikää 4 kk. Koska pitää vaihtaa turvakaukalosta pois ja minkälainen sen seuraavan istuimen pitäisi olla?
Kasvot menosuuntaan vai ei? Nykyään on jotain palkki-istuimia, joissa ei ole vöitä?
ostakaa istuin, joka sopii teidän autoonne, teidän lapsellenne, teidän tarpeisiinne ja joka on teille sopivan hintainen.
Meille sopii parhaiten isofix-istuin, jonka saa kiinnitettyä nopeasti ja saa nopeasti pois. Vöillä kiinnitettävä heiluu aina enemmän, mikä minusta on kyllä aikamoista miinusta tositilanteessa.
Lisäksi istuimen pitää olla helppokäyttöinen, siinä kun remppaa lasta edes takaisin (mahdollisesti jopa monta kertaa päivässä), niin hermo menee, jos remmit jää aina lapsen alle.
Meillä on vaihdettu n. 9kk iässä lapset turvaistuimeen, koska ovat olleet n. 70cm pitkiä ja meidän kaukaloissa se on tarkoittanut sitä, että pää on alkanut lähestyä kaukalon reunaa melko uhkaavasti.
Vaikka selkä menosuuntaan -istuimia suositellaankin, tärkeintä on se, että istuin ON ja että se on OIKEIN KIINNITETTY. Meidän paras istuin tällä hetkellä on Britaxin Trifix (markkinoilla on varmasti parempiakin). Meillä on myös Britaxin Max-way, joka on turvallinen ja kaikkea, mutta tällä hetkellä se makaa autotallissa liki käyttämättömänä, koska on niin vittumainen kiinnittää ja vie ihan liikaa tilaa.
Muistakaa se, että myös edessä istuvan puolisonne henkikulta on kallis. Hänen päänsä ei saa murskautua mahdollisessa äkkijarrutuksessa tuulilasiin, vaikka hän siinä asennossa saattaisikin uhrautua olemaan - lapsen parasta ajatellen. Meillä siis se takapenkillä oleva selkä menosuuntaan -istuin tarkoittaa sitä, että edessä mahtuu istumaan pelkääjän paikalla turvallisesti vain joku 150-senttinen aikuinen. Muilla vääntyy pää sinne jonnekin katon ja tuulilasin välimaastoon. Kiva tietysti niille, jotka toivovat miehelleen tai vaimolleen otsalohkovauriota.
Niin, ei se kai auta kuin sitten lähteä jonnekin liikkeeseen sovittamaan, kunhan ikää tulee hieman lisää.
Meillä on tila-auto, jossa takapenkit liikkuvat eteen ja taakse, että antavat ehkä vähän säätelyvaraa erilaisille istuimille.
istuinta teidän autoon suositellaan. Esim auton ohjekirjasta. Siis kasvot vai selkä menosuuntaan
Niin, ei se kai auta kuin sitten lähteä jonnekin liikkeeseen sovittamaan, kunhan ikää tulee hieman lisää.
Meillä on tila-auto, jossa takapenkit liikkuvat eteen ja taakse, että antavat ehkä vähän säätelyvaraa erilaisille istuimille.
puhumattakaan, jos menette matkalle. Turvaistuinostos on aina aiheuttanut minulle harmaita hiuksia.
meillä vaihdettiin vasta sitten kun selkeästi kasvoi kaukalosta ulos, ehkä siinä hieman alle 1v. Riippuu tietenkin kaukalosta, painorajoista jne.
kolme ovat istuneet kaukalossa (britax baby safe) vähän yli 1-vuotiaiksi asti eli n.80cm ja 10kg kokoisiksi ja siiryneet sitten Graco cosmiciin, jossa taas istuivat selin 4v asti (15kg ja 105cm).
noin pienille vielä mitään palkki-istuimia. Selkä menosuuntaan turvaistuimessa mahtuu menemään vielä pitkään, jos turvakaukaloon ei mahdu.
Minä laittaisin palkki-istuimeen vasta yli 1-vuotiaan, eikös niissä ikärajakin ole 9kk ja siitä eteenpäin?
Onkohan se palkki-istuin kesällä ihan taivaallisen kuuma laitos, auton ilmastoinnista huolimatta? Ite en kestäis, jos mun sylissä olisi topattu mötikkä...
Meillä muksut olleet pitkiä joten kaukalosta siirrytty varhain. Toi istuin on 0-18kg. Neiti kasvoi 3,5-4 käyrällä pituutensa suhteen (nyt1v4kk 89,3cm) joten vaihdettiin varhain.
BeSafe merkkinä on ykkösluokkaa.
Ajattelin, että nyt voisi vaihtaa sellaiseen joka menisi 4v asti ja sitten taas uusille ostoksille?
Mutta ei tosiaan olla ihan vielä vaihtamassa, kyllä me sinne 9 kk ikään asti ainakin odotetaan.
on cybex pallas palkki-istuin. Lapsi matkustaa kasvot menosuuntaan. Istuin on pärjännyt hyvin turvatesteissä. Lisäksi kun lapsi kasvaa palkki otetaan pois ja istuin on silloin turvavyö istuin. Ei tarvi ostaa uutta istuinta vaan menee niin kauan kuin istuinta tarvitaan.
Itse en oikein ymmärrä noita törmäystestituloksia. Testataanko siinä ollenkaan sitä vaarallisinta ja Suomen oloissa yleistä onnettomuustilannetta - nokkakolaria?
Nokkakolarissa ei mikään palkki voi suojata naama menosuuntaan istuvaa vauvaa/taaperoa tarpeeksi. Eri asia sitten sivutörmäykset ja peräänajot, joissa nopeudet ovat paljon pienempiä. Niissä palkki-istuin suojaa ihan hyvin.
turvaistuimeen puolivuotiaana, kun kasvoi ulos kaukalosta. En millään muista pituutta, mutta painoa oli reilut 10 kg. Me ostettiin selkä menosuuntaan oleva HTS Besafe Izi Combi isofix. Ollaan oltu siihen tyytyväisiä, se on nyt kuopuksella käytössä.
Palkki-istuimet on suosittuja nykyään, mutta valitettavasti itse en niitä tunne.
http://www.autoliitto.fi/tietopankki/testi-ja-tutkimustuloksia/turvaist…