Hämmästyttää, että Suomessa pitää mennä Lidliin, jos haluaa saada hyvää juustoa ja kinkkua.
Nytkään mistään Prismasta tai Citymarketeista ei löytynyt kunnollista ilmakuivattua kinkkua tai Saint Albrayn juustoa, mutta Lidl pelasti ulkosuomalaisen tälläkin kertaa.
Onneksi tänne Suomeen tarvitsee tulla vain kerran kesässsä, kyllä tulee ikävä Euroopan juusto- ja lihatiskejä.
Toivottavasti edes Helsingissä on asiat paremmin.
-expat
Kommentit (3)
Mutta totta se kyllä on,että Suomessa on sellainen muovisen ruoan kulttuuri,hajutonta ja mautonta...löydän esim.Puolasta jokaisesta pienestäkin ruokakaupasta tuorelihatiskin.Se mitä en löydä on rasvattomat juustot. Olemme asuneet ulkomailla nyt 7 vuotta ja täytyy tunnustaa,että lomilla mukaan Suomeen lähtee lihoja ja juustoja..no ja edullista olutta,viiniä
ja vodkaa :) Onnea Suomalaisessa ruokakaupassa on ruisleipä ja paistovalmiit piirakat.
Ajatella että minä en asu lähelläkään Helsinkiä, mutta Suomessa kyllä. Ympäristöstämme, melko läheltä löytyy kauppa jossa on notkuva juustotiski, oikein kaksin puolen käytävää. On mistä valita. Samoin kinkkua löytyy jokalähtöön.
Kannattaisi käydä muuallakin Suomessa kuin siellä kotikulmilla niin sinunkin "eurooppalaisen" silmät aukenisi.