Minkä nimisiä ja ikäisiä lapsia teillä on?
Meillä on Eetu 4vee ja Aapo 1vee ja vauva 1kk eli nimeä ei ole vielä annettu:)
Joo tässä ei siis sinänsä ole mitään järkeä aattelimpa vaan kysyä jos samalla sais vaikka vähän nimi ideaa uudelle tulokas pojalle:3
Kommentit (7)
Intitina 8v ja Arak-Tur aiemmasta avioliitosta, 18v
Nykyiset lapsemme ovat Jaakko 11v, Ville 10v, Emmi 3v ja Juho 2v. Eli perinteisten, suomalaisten nimien ystäviä olemme. Nyt olen miettinyt pojalle jotain näistä: Eetu, Aleksi, Santeri tai Samuli. Eetu olisi kiva "jatko" sisarussarjaan, mutta se on kyllä kamalan yleinen, esim. ihan tuttavapiirissä taitaa olla 4 alle kouluikäistä Eetua. Aleksi on tainnut pudota suosion huipulta, olisi ihan ok. Ja sitten toisaalta kiehtois nuo hieman pidemmät Santeri ja Samuli, mutta mietin vaan, tuleeko niistä sitten heti väännettyä jotkut helpommat ja lyhyemmät lempinimet.
Mutta jokatapauksessa joku nuista neljästä pojalle annetaan, tällä hetkellä vahvimpina on Eetu, Santeri ja Aleksi ja tuossa järjestyksessä.
Ja jos sattus semmoinen ihme, että vauva oliski tyttö (aiemmissa on kyllä ultrassa sanottu sukupuoli pitänyt paikkansa), niin hänestä tulisi Ronja, Katri, Krista, Noora tai Lotta. Eli jemmassa on vielä pari kivaa nimeä sille kuudennelle lapselle, joka toivottavasti jossain vaiheessa (ei ihan heti..) saadaan, kun kuudesta olen aina haaveillut.
Patrik 6v.
Aure 2v.
Terveiset tutuille =D
Eetu, Aapo ja Hoopo
Eetu, Aapo ja Kaapo
Eetu, Aapo ja Iipo