Ehdottakaa ruokia perheelle, jossa nämä rajoitukset:
Toisella lapsella maito- ja muna-allergia, toisella keliakia. Äidillä kala-allergia ja isä ei tykkää broilerista. Olisi kiva kuitenkin syödä suht. samaa ruokaa koko perhe.
Itselläni meinaa leikata tyhjää, mutta nämä olen jo keksinyt:
kinkkukiusaus kaurakermasta
makaronilaatikko ilman munamaitoa ja gluteeniton erikseen
tacot eri täytteillä
hernekeitto
jauhelihakeitto
nakkikeitto
jauhelihakastike (maizenan ruskealla suurusteella) ja perunat
lohta ja kanaa (äidille kana, isälle lohi, lapsille kumpi vaan) riisillä tai perunalla
Ja salaattia tietysti kaikkiin ruokiin. Onko lisää ehdotuksia?
Kommentit (17)
eli jauheliha-, papu-, tatti- ym. kastikkeet, joihin laitetaan tomaattimurskaa.
Samoin kookosmaito/kerma ruuat puuttuu. Näillä pääset jo pitkälle.
Kiinalainen ruoka puuttuu. Sushi...
Vaihtoehtoja on oikeasti todella paljon.
grillattua possua (tai nautaa) ja vihanneksia. Perunoita ja salaattia. Jälkiruoaksi mansikoita jäätelön tai kerman kanssa, maitoallergiselle vaikka oatlyn vaniljakastikkeen kanssa.
Riisiä ja possua/vihanneksia aasialaisittain. Jälkkäriksi jätskiä, maitoallergiselle kaura/riisi/soija-jätskiä tai sorbettia.
Tuoreet hedelmät ovat myös hyviä välipaloja ja jälkiruokia.
Jos äidillä on paha kala-allergia, niin en tarjoaisi muille mitään kalaruokaa, kalan haju jo voi tehdä huonon olon. Nakkikeiton nakit täytyy olla gluteenittomia.
Naudan, possun ja riistan lihasta sekä perunoista ja juureksista voi tehdä melkein mitä tahansa uunipadassa, tai keitoksi. Esim. aivan tavallista lihakeittoa.
karjalanpaisti
possun/naudan lihakastike maizenalla suurustettuna
Hirven/poron käristys tai keitot
http://www.yhteishyva-ruoka.fi/reseptit/fi_FI/reseptit/
ja laita teille sopivat hakuehdot
lihaperunalaatikko (nesteenä lihaliemi)
jauhelihaperunalaatikko (nesteenä lihaliemi)
karjalanpaisti
lihakeitto
paisti (possua, nautaa hirveä, kalkkunaa...)
Pastasalaatit (riisipastasta)
Uuniperunat (täytteseen "kermaviiliksi" yosa ruoka ja dippi)
erilaiset grillattavat pihvit. Samalla voi grillata maissia, ananasrenkaita, tomaatteja jne.
että mä olisin pöyristynyt, jos joku laittaisi niitä nenän eteen. Hyh.
Kinkkukiusaus, lihaperunalaatikko yms. eivät ole vierasvaraista sapuskaa, vaan ihan b-luokan kouluruokaa.
Mä yleensä teen burrito-, taco-, salaattipöydän jos on nirsoja tai rajoittuneita tai allergisia. Saa jokainen ottaa mitä haluaa.
ei mitään vierasruokaa, näin ymmärsin.
musta suurin osa ruokia on sellaisia mitä voisitte syödä. Tosiaan maidon tilalle löytyy vaikka mitä vaihtoehtoja kermoista ym, jos sellaisista tykkää, eikä kovin monessa ruuassa ole mielestäni kananmunaa. Ainoa puute on jos isä ei tykkää broilerista, mutta syököön sitten joskus vaikka sitä pelkkää riisiä ja kastiketta sitten...
että mä olisin pöyristynyt, jos joku laittaisi niitä nenän eteen. Hyh.
Kinkkukiusaus, lihaperunalaatikko yms. eivät ole vierasvaraista sapuskaa, vaan ihan b-luokan kouluruokaa.
Mä yleensä teen burrito-, taco-, salaattipöydän jos on nirsoja tai rajoittuneita tai allergisia. Saa jokainen ottaa mitä haluaa.
tässä kyseltiin nyt arkiruokia ihan omalle perheelle, vai eikö sittenkään? Näin minä ymmärsin, että perheessä tuollaiset ruokarajoitukset. Ei mitään vierasruokaa tässä tapauksessa.
Spagetti (myös gluteenittomana) tomaattikastikkeessa ja kaurakermalla pyöristettynä.
Lihapullat ihan täysjauhelihasta, ei tarvi mitään korppujauhoja tms. Ihan vaan jauhelihaa, suolaa (sipulia) ja mausteita (vaikka loraus kasvisfondia tms). Paista uunissa. Jos haluaa kastikkeen, niin Orgran Gravy mix ruskea kastikejauheesta saa hyvän, kaurakermaa sitten taas pyöristämiseen.
Ja Semperin kuitupitoinen makaroni on muuten ainakin minusta parempaa kuin tavallinen (vaikka mun ei sitä tarvitsis itse syödä). Ihan hyvin voit käyttää makaronilaatikkoon, kalliimpaa tietysti kuin tavallinen.
Kaikki keitot sopivat, kunhan katsot ettet laita niitä liemikuutioita, joissa on vehnätärkkelystä tms. Itse en kyllä niitä muutenkaan käyttäisi, paitsi Herbamaren vastaavaa.
Hän kysyi vinkkejä perheen ruokailuun. Aika yksipuolinen on teillä ruokavalio, jos äiti kantaa joka päivä pöytään tacoaineet...
että mä olisin pöyristynyt, jos joku laittaisi niitä nenän eteen. Hyh.
Kinkkukiusaus, lihaperunalaatikko yms. eivät ole vierasvaraista sapuskaa, vaan ihan b-luokan kouluruokaa.
Mä yleensä teen burrito-, taco-, salaattipöydän jos on nirsoja tai rajoittuneita tai allergisia. Saa jokainen ottaa mitä haluaa.
eli jos isukki ei ole kotona, niin sitten vaikka kookoscurrykanaa. Eli paistetaan marinoimattomia (tai hunajamarinoituja, jos tapaatte käyttää) broilerinsuikaleita, lisätään kookoskermaa, currya, paprikajauhetta jne. mausteita. Sitten säilykepersikkaa ja ananasta, ja desin verran nestettä jommastakummasta. Tarjotaan riisin kanssa. Tähän voi lisätä valkosipulituorejuustoa, jos erottaa ensin maidottoman ruuan.
käsittääkseni se ei ole maidotonta. ainakin meillä se on kiellettyjen listalla (sisältää maitosokeria).
Ekaksi kysymyksenä että kuinka herkkä keliaakikko ? Meinaan eihän kaikki voi käyttää edes kauraa ja onoko nuo kaurakermat riittävän puhtaita muiden viljojen jäämistä että niitä voi käyttää keliakiaa sairastava jolle kaura käy ?
Kuinka herkkä maitoallerginen on ? Muistelisin kanssa että ruskeassa maitzenassa olis jossain muodossa aavistus maitoa ?
Ehdotuksia:
- Risotto sienistä, possusta, naudasta jne eri kasviksilla eli variaatioita löytynee vaikka mitä
- Letut toimii hyvin esim. vichyyn, kauramaitoon, soijamaitoon jne vaikka pelkillä riisijauhoilla ja jos haluaa niin lisäksi soseutettua banaania niin tulee ihan hyviä. Meillä näitä syö koko allerginen perhe ja syödään vaikka jätskin kera (osalla kaura ja osalla tavis jätskiä). Ja toisinaan jauhelihalla ym. täytettynä.
- Pitsa, pohjaksi gluteeniton ja täytteistä juusto pois tai sitten pari erilaista pitsaa miten nyt vaan haluaa
- Hampurilaiset kotitekoisina. Eli gluteenittomalle vaikka kaupan valmis gluteeniton sämpylä ja toiselle lapselle maidoton ja munaton versio. Mutta pihvit ja salaatithan vois olla kaikille samanlaiset.
- Lihapullat (jauhelihan sekaan puhdas kaura tai tattarihiutaleita ja mausteita sekä halutessaan jotain hedelmä/kasvissosetta). Näihin halutessaan kastike ruskistetusta riisijauhosta ja mausteista tai sitten kaura/riisikermoista. Ja lisäkkeeksi sitten vaikka perunamuusi (voi tehdä vaikka ihan perunasta ja suolasta vaan) ym. vaastaavaa.
- Vaalea kastike keijuun riisijauhoja ja sopivaa nestettä (soijamaitoa, kauramaitoa mitä vaan) ja mausteeksi vaikka jotain yrttiä. Ja tämä tarjoillaan vaikka riisin ja kalkkunapihvien kanssa.
- Leivitetyt pihvit joihin leivitys rakeet esim tilaamalla Allermiinasta sitä varten karkeaa riisimurua ja se kiinnitetään pihviin hedelmäsoseella tai vaikka öljyllä mausteiden kera ennen paistamista (tehiin viikonloppuna ja lapset tykkäsi). Kaveriksi vaikka ranskikset.
t. allergisen perheen äiti
soijarouhebolognese (rouhe, tom.murska, esim. porkkana, vaikka kaura- tai soijakermakin) + pasta (keliakikolle oma tietty)
pinaattikeitto (voiko tehdä muuhun kun lehmänmaitoon?) suurustettuna jollakin keliakikolle sopivalla
papukeitto (tomaattimehu, kidneypavut, kasviksia, glut. pastaa tai vaihtoehtosesti sitten perunaa)
Hei, ihanan paljon on tullut ideoita, kiitos niistä! Monia noista aion ottaa kokeiluun. Ja tosiaan perheen arkiruoista on kyse, ei juhlatarjottavista.
Tuossa maizenan kastikkeessa on laktoosia, mutta se sopii maitoallergikolle (laktoosi käy, mutta maitoproteiini ei). Ja kaurakerma on ainakin tällä hetkellä meidän keliaakikolle ok.
-ap
esim. Härkäpapua sarvista-kirjassa on hyviä lähiruoka-vegaaniohjeita. Kasviskeitot, proteiinia pavuista yms. Kyllähän vegaaniohjeisiin voi sitten lisätä sitä lihaa mitä itse kukin syö. Maidon tilalle soija/kauramaidot.