kuinka moni teistä on tehnyt abortin?
kertokaa kokemuksistanne...
en aijo syyllistää tässä ketjussa ketään koska tiedän miltä se tuntuu...
sattuiko kuinka paljon?
Kommentit (18)
liian nuori ääliö olin. Ei sattunu, ei tuntunu miltään. Eikä tunnu vieläkään. Pikkuinen lääketieteellinen toimenpide.
Älkää nyt hysterisoiko.
että pääsisi saarnaamaan ehkäisystä urpoille ihmisille. Ei se nyt mitään ydinfysiikkaa ole..
että pääsisi saarnaamaan ehkäisystä urpoille ihmisille. Ei se nyt mitään ydinfysiikkaa ole..
että mikään ehkäisy ei ole sataprosenttisen varma....
Ja ei, en ole tehnyt aborttia ja lapsetkin ovat "suunniteltuja".
Lääketieteen opiskelijana. Se ei sattunut, koska potilas oli nukutettu. Se tuntui siltä, kuin porkkanaa olisi kuorinut.
kummastakaan en ole ylpeä, häpeäni olin elinikäinen.
Ei sattunut, koska olin anestesiassa. En ole koskaan katunut. Olin hyvin huonossa kunnossa henkisesti, ja lapsen isä täysi hullu.
T: nykyään kahden äiti
että pääsisi saarnaamaan ehkäisystä urpoille ihmisille. Ei se nyt mitään ydinfysiikkaa ole..
että mikään ehkäisy ei ole sataprosenttisen varma....
Arvelinkin, että joku tulee viisastelemaan. Suurin osa aborteista tehdään kuitenkin ihmisille, jotka eivät ole käyttäneet ehkäisyä tai ovat käyttäneet sitä väärin.
eikä se sattunut kovinkaa paljoo, vähän menkkakipua oli. tästä on aikaa n. 4päivää. en kadu
Ei sattunut eikä tuntunut miltään sen jälkeenkään.
että pääsisi saarnaamaan ehkäisystä urpoille ihmisille. Ei se nyt mitään ydinfysiikkaa ole..
Tein ekan abortin Nuvaringin käytöstä huolimatta. Sitten laitatin hormonikierukan - lapsi täyttää nyt 4. Olen superhedelmällistä tyyppiä, sanoivat kätilöopistolla.
35-vuotiaana. Ehkäisy petti. En halua enää lasta joten keskeytin raskauden. Laillista ja helppoa.
Mä tein abortin kun jouduin raiskatuksi 13 vuotiaana ja tulin tietenkin raskaaksi.Kivut oli aika kamalat.Koulusta jouduin olemaan pois viikon verran. Nykyään oon 3 lapsen äiti ja ei tulisi enään mieleenkään tehdä aborttia.Tuota tekemääni aborttia en kadu koska olin niin nuori ja se raiskauksen tunne/sen aiheuttama kärsimys (niin henkinen kuin fyysinenkin) oli kamalaa
Tein lääkkeellisen abortin rv5 tai 6 ja sattui todella paljon! Aivan kuin menkkakivut tuhatkertaisena.
On teillä ihmiset otsaa lopettaa jo alkanut elämä omista riskin otoista johtuen! Mikään ehkäisy EI OLE 100% VARMA!!! Eläkää selibaatissa jos on noin katastrofi saada lapsi!
On eri asia tehdä abortti pahoista rakennevioista tai äidin/lapsen terveydestä johtuen, kuin se että syynä "huono elämäntilanne" tai riskin ottaminen!
Muutama vuosi sitten mieheni painostuksesta. Taustalla myös terveydellistä ongelmaa. En ole vieläkään päässyt yli, enkä varmaan koskaan pääsekään.
Sattunut ei lainkaan.
Tulin 18-vuotiaana raskaaksi poikaystävälleni. Päätettiin, ettei pidetä, nuorilla opiskelijoilla kun ei ollut varaa elättää itsensä lisäksi lasta, nuoruus vielä edessä, jne. jne.
Abortti ei sattunut kovinkaan paljon, sain sairaalasta sen verran hyvät tropit. Pari päivää abortin jälkeen alkoi sattumaan alavatsaan ja kuumeilu alkoi. Terveyskeskuksessa käskivät ottaa buranaa.
Minua sattui niin paljon, etten päässyt sängystä ylös ja pyörryin kivun takia. Minulla oli kohtutulehdus, joka uhkasi jo henkeäni ---> ambulanssilla sairaalaan ja kaksi viikkoa osastolla.
Nyt me olemme tämän poikaystävän kanssa kihloissa, meillä on ihana poika, omakotitalo, koulut käyty, vakkariduunit jne. :)
Olen tyytyväinen päätökseeni 'siirtää' lapsentekoa myöhemmälle vaikka en toista kertaa enään samaan pystyisi.