Crocsit ei sovi tarhaan
ulkokengiksi, sanoi lastentarhanopettaja tänää..? Koko viime kesän meidän lapset oli Crocseissa pihaleikeissä, kaupunkikengät toki erikseen. Eivät ole kuulema turvalliset..
Kommentit (11)
Itsekään en suosi crocseja omassa ryhmässäni. Syitä on useita:
1) Leveän lestinsä takia jäävät jumiin mitä kummallisempiin paikkoihin
2) varsinkin valecrocseista takalenkki menee rikki, jolloin eivät pysy jalassa leikkiessä
3)crocseilla on hankala juosta tai pelata juoksua vaativia lajeja
4)Crocseissa hiekkaa tulee muita kenkiä enemmän sisälle ja se on jo valmiiksi ongelma päiväkodissa.
5) erityisesti sukat+crocsit yhdistelmässä jalka hikoo jolloin sukan pintaan tarttuu hiekkaa. Hiekka sitten tippuu sukista pitkin päivää ympäriinsä, varmaan suurimmaksi osaksi levon aika patjalle.
Crocsit on mun mielestä kyllä ihan kivat sisäkengät :)
Eihän crocseissa ole mitään tukea! Jalka heiluu leveässä muovisämpylässä miten sattuu. Juostessa ja leikkiessä tulee kengän antaa riittävä tuki jalalle.
Eikai kukaan daiju pidä lapsella moisia kuin sisäkäytössä tai jossain leirintäalueella kun mennään mökistä suihkuun tms.
crocsit kuuluu vain mökille tai sisäkengiksi. Ei jatkuvaan ulkoiluun!
crocsit kuuluu vain mökille tai sisäkengiksi. Ei jatkuvaan ulkoiluun!
silti joka kakrulla on siellä tarhassa ne crocskopiot hiekkalaatikolla?
mutta en mä laittaisi crocseja lapselle tarhaan. Mä ymmärrän vallan mainiosti lto:n "kiellon". Tuossa yllä joku lto olikin jo monta hyvää syytä listannut ylös crocsien huonosta soveltuvuudesta tarhaan.
kun tarhalapsia osui iso kasa samaan leikkipuistoon yksi sadepäivä meidän kanssa (itse olen siis kotiäiti). LÄhes kaikilla lapsilla oli keliin sopiva reimahaalari päällä ja sit ne tallusteli crocsit + sukat yhdistelmillä märässä kelissä.
koska ne saa elposti itse jalkaan, lisäksi kevyet.
Meillä crocsit kiellettiin, koska muksut kaatuilivat asfaltilla niiden kanssa.
viimeisimpien tutkimusten mukaan liika tuki on pahasta lapen jaloille, joten unohtakaa ne vanhat opit ettette pilaa lasten jalkoja.
Miksi lapselle on pakko ne muovikengät laittaa päiväkotiin ulkoiluun, jos siellä toivotaan muunlaisia. Tehkää vähän yhteistyötä, niin kaikki sujuu paremmin. Ihan syystä päiväkodeissa on erilaisia käytäntöjä kuin kotioloissa, harvalla meistä kuitenkaan on 7 3-4v lasta jatkuvasti kotona ja jos ei sellaisen ryhmän kanssa päivittäin liiku, niin kuuntelee sitten niitä joilla on kokemusta.
Tukea tarvitaan vain silloin jos jalassa on jo virheasento.
viimeisimpien tutkimusten mukaan liika tuki on pahasta lapen jaloille, joten unohtakaa ne vanhat opit ettette pilaa lasten jalkoja.
heti kun tulee kotiin vaihtaa valecrocsit.