uusi alkuruoka joulupöytään
olen jo vuosia tarjonnut lohirullia tai lohipateeta alkuruoaksi joulupöydässä. tänä vuonna haluaisin jotain uutta pöytään. onko sinulla minulle uutta ideaa/reseptiä?
Kommentit (11)
näyttävä ja ihana. ohje hukassa mutta tuli heti mieleen! löytyisköhön googlella? :)
Suosittelen salaatteja ja leikkeleitä. Meillä on ollut useana vuonna tapana tehdä monia erilaisia salaatteja. Esim. majoneesipohjaista, punajuurista, kanasta yms yms. kaikkea erilaista ja vähän juhlavampaa kuin arkena. Maistuu pirun hyvältä, eikä tule niin hirveä ällö olo.
suosittelen suosikkeihin! ruoka-asiaa
siitä viestistä siis..
Tonttujen paras jouluherkku:
5liivatelehteä
1/2 sitruunan mehu
2tlk kermaviiliä
2-3 keitettyä kananmunaa
1 pieni sipuli
250g kirjolohen-muikun-,siia-,tai silakanmätiä
hienonnettua tilliä ja ruohosipulia
ripaus suolaa ja valkopippuria
Pane liivatelehdet kylmään veteen n. 5 min.Lisää kermaviilin joukkoon hienonnetut munat ja sipuli,mäti sekä mausteet.Maistele ja lisää suolaa tarpeen mukaan.Puserra liivatelehdistä vesi pois ja liota ne kuumennettuun sitruunamehuun.Lisää liivate ohuena nauhana muiden aineiden joukkoon.Kaada seos pieniin annosvuokiin tai yhteen suurempaan vuokaan ja anna hyytyä jääkaapissa seuraavaan päivään.Kasta vuoka hetkeksi kuumaan veteen ja kumoa hyytelö tarjolle.Tarjoa keitettyjen perunoiden ,paahdetun ruisleivän ja salaatin kanssa.
että onneksi en satu sinun alkuruokapöytääsi.
enkä sitä tähän hätään löytänyt.
Mutta perusperiaatteena:
pullataikina kuoreksi
paisti keitetään kokonaisena, mukaan porkkanaa, sipulia ja liemikuutiot
paistin kypsyttyä se jauhetaan ja mukaan sekoitetaan kovaksi keitetyt kananmunat
pullataikina (ei juurikaan sokeria) kaulitaan levyksi, painellaan muotilla ympyröitä ja siihen lihaa
taitellaan kiinni todella tiiviisti ja paistetaan upporasvassa
Järkkyhyviä.
Sitä paitsi minun joulupöydässäni on herkkuja useampaan kuin yhteen makuun. Että et sinä nirsokaan välttämättä nälkäiseksi jäisi... ;D
Tortilla kuoriin sivellään tuorejuustoa (maun mukaan esim pippuri tai ruohosipuli) päälle levitetään paahtopaistisiivuja ja ohuita tomaatti siivuja. Kääritään rullalle, annetaan maustua jääkaapissa esim yön yli (pistä muovipussiin niin tortillalettu ei kuiva). Leikkaa rullat noin parin sentin paksuisiksi kiekoiksi. On hyviä ja ja täytteeksi voi itse soveltaa kalaa, kasviksia, juustoa jne.
Tai mätiä ja smetanaa.
Meillä tosin herkutellaan itse tehdyillä lihapiirakoilla karjalaiseen tapaan.