Mitä hyvää on Valkeakoskessa?
Kommentit (4)
Molemmissa pitkään asuneena. Ihmiset ovat todella sisäänpäinlämpiävää sakkia, mikä on huonoin ominaisuus. Vaikeaa tutustua uusiin ihmisiin. Työttömyyttä. Huonot julkiset liikennevälineet. Yöelämä sucks. Ei hyviä ravintoloita. Muuten kuin liikuntapalveluiden osalta, aika kuivaa vapaa-ajantarjontaa.
Liikuntamahdollisuudet on ihan hyvät ja edulliset verrattuna Tre:seen. Myös terveyspalvelut paremmin. Liikkeitä on ihan kohtuullisen kivasti ja Ideapark:kiin ei ole pitkäkään matka. Parkkipaikkoja löytyy ja asuntojen hintataso matalampi. Koulujakin on ihan kivasti lapsille: hyvä lukio, ammattikoulu, ammattikorkea jne. Päiväkodit sen sijaan eivät parhasta a-ryhmää koko henkilökunnan osalta, mutta missäpä olisi.
Onko kysyttävää?
on se vika, että toinen puoli asukkaista on työttömiä ja toinen puoli niitä, joilla ei ole varaa Tampereen hintatasoon. Tämä on tietysti kärjistys, mutta ymmärtänet pointin.
En ole vielä tuntenut yhtään täysin tasapainoista valkeakoskelaista.