Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kampaajat tai hiusväriallergiset?

Vierailija
01.06.2012 |

Onko turvallista ottaa tummia raitoja, jos on allerginen PPD:lle ja toluene 2:lle?



Pystyykö värin pesemään pois niin ettei sitä pääse päänahkaan?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millaisia oireita olet saanut?



Taitava kampaaja varmaan onnistuu laittamaan raidat niin, ettei väri osu ollenkaan päänahkaan, edes pestessä. Mutta olenpa kuullut sellaisestakin, että värjäyksen jälkeen kotona kun värjätyt hiukset ovat olleet esim. poskea vasten nukkuessa, onkin allergiaoireet roihahtaneet päälle.



Jos kerran olet saanut allergia-oireita, en lähtisi niillä leikkimään. Sillä seuraavalla kerralla voit reagoida voimakkaamminkin.



Laitata sellaista väriä, missä ei ole kyseisiä aineita. Kannattaa ottaa asia puheeksi kampaajan kanssa jo aikaa kysellessä, hän voi valmiiksi tarkistaa sitten löytyykö heidän kampaamostaan sinulle sopivaa väriä. Ainakin tuota PPD:tä on tosi monissa hapetettavissa väreissä.



Voisitko ajatella, että raidat laittaisi hius"pidennyksillä"? Siis eihän niiden tarvi olla pidempiä kuin oma tukkasi. Tai sitten joitakin suoravärejä saattaisi olla jossa ei ainakaan tuota PPD:tä ole. Toluene 2 en muista ulkoa missä sitä käytetään.



t. eräs kampaaja

Vierailija
2/4 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

oireita tulee. tiedoksi: tökötteihin on monikon illatiivi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

päänahkani ja korvani ovat palaneet karrelle noista aineista joten taidan jättää ne tummat raidat väliin. Vaalennus mulle sopii, joten otan varmaan sitten vaaleita raitoja vaan.



Vierailija
4/4 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista silti kertoa kampaajalle allergioistasi, myös joissain vaaleissa väreissä voi noita aineita olla.



ja jos mieli tekee niitä tummia raitoja, niin harkitse niiden tekemistä hiusjatkoilla.