Mikä voi olla syy hampaan vihlomiseen purressa ja kylmässä
Kommentit (6)
mulla oli reikä vanhan paikan alla. Ei näkynyt muuten kuin röntgenkuvissa. Tarvitsi juurihoitoa.
Mietin vaan, että pitääkö avata kuitenkin paikka ja laittaa uusi??
voi johtua myös esim. hampaiden narskuttelusta öisin. Minullekin suositeltiin hammastahnaa, joka estää viholantaa. Jos pahasti vihloo, sitä voi ihan sormella levittää pienen kerroksen ko. kohtaan.
Minulla oli aiemmin paikattu hammas mennyt halki pystysuunnassa niin ettei näkynyt normi röntgenkuvassa. Kävin kipupäivystyksessä normiröntgenissä mutta onneksi pääsin kunnon hammaslääkäriin joka osasi katsoa ja laittaa uuden paikkauksen jolla hammas saatiin kuntoon.
Jos ei reikää ole, eikä korota, niin hammaskaulan vihlominen, narskuttelu, ehkä irtoamassa oleva paikka tai hiushalkeama ovat yleisimmät syyt. Tuota halkeamaa ei aina näe, se monesti löytyy vasta paikkaa uusittaessa. Suuret paikat hampaassa altistavat sille. Ensisijaisesti suosittelisin minäkin vihlovien hampaiden hoitotuotteita. Esim. itselläni auttaa Listerinen sensitive suuvesi.
Ovatko ikenet vetäytyneet? Se liittyy usein hammaskaulan arkuuteen muttei aina.
Kokeile niitä vihloville hampaille tarkoitettuja hammastahnoja.
mulla oli reikä vanhan paikan alla. Ei näkynyt muuten kuin röntgenkuvissa. Tarvitsi juurihoitoa.