Taas täytyisi leipoa kakkupohja. Miten
saan sen onnistumaan? Joka kerta maku on todella hyvä ja uunissa pohja näyttää tosi hyväle ja on kuohkea ja paksu jne. mutta hetki uunista ottamisen jälkeen ja kun olen kumonnut kakun, se lässähtää keskeltä. Miksi?
Varmasti olen vatkannut riittävästi ja aineet ovat huoneenlämpöisiä ja keiken pitäisi olla kohdillaan mutta silti käy noin.. Miten sinä teet 5-6munan sokerikakkupohjan?
Kommentit (15)
te jaksatte leipoa pohjat itse? Kaupasta kun saa edullisesti valmiiksi leikatut pohjat. Itselle jää se paras osuus eli koristelu :)
ja hae kakkupohja haulla. ja sieltä valkkaat sellaisen pohjan, johon tulee mukaan myös kuumaa vettä. ei voi kuin onnistua. Siihen tulee 4 munaa, mutta meillä on riittänyt siitä isommallekin porukalle ja sen olen kumonnut 26cm leveään kakkuvuokaan. Kakun saa leikattua kolmeen osaan, eikä ole kertaakaan lässähtänyt.
En voi ohjetta tähän laittaa, kun en sitä ulkoa muista...
6 munaa
2,25 dl sokeria
1,5dl vehnäjauhoja
1,5dl perunajauhoja
1,5tl leivinjauhetta
Uuniin 200 astetta noin puoli tuntia. Itselle tuli täydellinen kakku kun tein yksivuotis synttäreille tällä ohjeella. Nuo mitat on muutettu 4 munan kakusta (siksi sokerissa hassu määrä). Normaalilla menetelmällä vatkaa sokerit ja munat vaahdoksi ja sitten kuivat aineet.
6 munaa
2,25 dl sokeria
1,5dl vehnäjauhoja
1,5dl perunajauhoja
1,5tl leivinjauhettaJa tämä mun ohje on sitten marttojen ohje niin on aika luotettava, siis penninvenyttäjän keittokirjasta.
6 munaa
2,25 dl sokeria
1,5dl vehnäjauhoja
1,5dl perunajauhoja
1,5tl leivinjauhettaUuniin 200 astetta noin puoli tuntia. Itselle tuli täydellinen kakku kun tein yksivuotis synttäreille tällä ohjeella. Nuo mitat on muutettu 4 munan kakusta (siksi sokerissa hassu määrä). Normaalilla menetelmällä vatkaa sokerit ja munat vaahdoksi ja sitten kuivat aineet.
Paistatko pohjan alatasolla vai keskellä? -ap
ei sitä mihinkään kumota vaan annetaan rauhassa jäähtyä.
Uunia ei saa availla kesken paistamisen ja vuokaa ei saa koputella.
saman verran kaikkia muita aineksi munat ja sokeri ja leivinjauhe. Tarvi mitata mitään ja aina onnistuu.
Itse paistoin keskellä kun ohjeessa ei neuvottu sitä erikseen. Ja voi laittaa paistamisen loppuajaksi leivinpaperin vuoan päälle jos näyttää siltä, että pinta tummuu liikaa.
on suorakaiteen muotoinen kakku. Teen kaksi kääretorttupohjaa, leikkaan molemmat kahteen osaan. Näin saan 4- kerroksisen kakun. Pohja on helpompi leikata kuin pyöreä kakkupohja.
Taikina on ihan samanlainen kuin kääretortussakin, laitan munia, sokeria ja jauhoja tilavuudeltaan samanverran. Jauhoista puolet on perunajuhoja.
te jaksatte leipoa pohjat itse? Kaupasta kun saa edullisesti valmiiksi leikatut pohjat. Itselle jää se paras osuus eli koristelu :)
kun ne on kaksi ihan eri asiaa. Teepä joskus itse ja huomaa ero. :)
mittaamisessa pitää myös olla tarkka. ja jostain syystä tämä koristelukaan nyt ei ole ihan oikea sana, en oikein löydä parempaa, mutta jotenkin koristelu johtaa harhaan.
Siitä saa tosiaan paljon paremman makuisen ja pehmeämmän/mehevämmän kakkupohjan eikä se oo mulla mennyt koskaan pieleen, ja lisäksi se tulee uunissa nopeasti. Jos ei halua suorakaidetta, siitä voi helposti muotoilla vaikka minkämuotoisen kakun jos intoa riittää. Pyöreän saa helposti jos tekee 2 kääretorttupohjaa ja leikkaa niistä pyöreät ylä- ja alakerrokseksi, ja tekee keskimmäisen kerroksen ylijäämäpaloista palapelityyliin (sen voi koota täytteen kanssa irtopohjavuokaan ja antaa olla siellä muutaman tunnin tai yön yli ennen koristelua).
Itse olen saanut eniten kehuja juuri kääretorttupohjaisista täytekakuista. Esim. Kinuskikissalla on hyvä ohje tällaiselle pohjalle, mutta ohjeita on tosiaan netti pullollaan.
Onnea ja iloa leipomiseen!
tosi paljon! Tällä ohjeella tuli aivan täydellinen pohja. :)Hieman meinasi tummua liikaa pinnasta ja laitoin levinpaperin päälle. kiitos ja kumarrus. -ap