Tuli tuosta 4-vuotiaan kertomasta mieleen.. meidän 4- vuotias kertoi, että
Olivat siis mies +pojat 4 ja 2,5 vuotiaat olleet mökillä yhden yön. Olivst käyneet myös järvellä veneellä, jossa perämoottori. Ei siinä vielä mitään, mutta pojat tänään kertoivat, että pikkuveli pelkäsi moottoria niin, että isi vei pikkuveljen rantaan, ja isompi veli teki isin kanssa"pienen lenkin" veneellä ja menivät kovaa. WTF?
Eli siis tiputtivat 2vuotiaan rannalle ja pyörähtivät veneellä nopeasti pienen lenkin. Oli lenkki kuinka pieni tahansa, mutta mun mielestä tällainen on ehdottomasti väärin. Olen raivona ukolle. Palaa huomenna reissusta ja aion tentata tästä.
2v jätettiin poikien kertoman mukaan rantaan sellaiseen kohtaan, jossa on n. metrin pudotus kaislikko-kivikkoon. On siellä laiturikin, mutta ei 2v siellä odotellut. Se mökin ranta ei ole millään tavalla lapsille turvallinen. En erityisen innoissani ole, kun pojat juoksentelee siellä. Hetkeksikään en uskalla itse yksin jättää.
Itselläni oli menoa enkä päässyt mökille lasten ja ukon kanssa joten turha tätä vierittää mitnkään minun päälle.
Kommentit (7)
Oli kuulemma mökkinaapurit paikalla, mutta ne oli niiden terassilla. Eli poika ei edes odottanut niiden kanssa, vaikka ihan hyvin olis voinut, kun ovat hyviä tuttuja kuitenkin. Eli naapurit oli kuuloetäosyydellä, muttei näköetäisyyttä, kun mm. puita ja saunamökki välissä.
Ap
Tai jotain. Tai sitten kuten isovelikin totes, että ihan pienen lenkin tekivät. Mistä minä tiedän, mikä on se "ihan pieni lenkki"? Grr.. Vieläkin kiukuttaa niin, ettei uni tule.
Ap
Ensimmäinen jeesustelija täällä sulle vielä juttelee...
Siis voin vaan kuvitella sun suuttumuksen, totean uudelleen. Hyvä tietty että oli pojalla pelastusliivit eikä ihan pahin VÄLTTÄMÄTTÄ olis tapahtunut, mutta ajattelepa sitä kauhua minkä lapsi ois kokenu tippuessaan veteen. Ihan yksin tipahtaa kylmään veteen. Hyvä startti tosiaan uimiseen ja veteen tutustumiseen... Nyt ihan tosissaan pistät miehen miettimään. Pojat nyt tietenki kattoo mallia isästän ja isän pitäis opettaa miten järvellä kuljetaan. Ei seistä veneessä, ei juoksennella rannassa, totellaan kun aikuinen sanoo, pelastusliivit veneessä aina jne jne.
T. Nainen Inarijärveltä (oppinut kunnioittamaan järveä)
ennen kuin huudat keuhkosi pihalle, selvitä mikä se ajomatka oli - kaksi, kolme, viisi metriä laiturin ympärillä eli näköyhteys kokoajan. Ja tosi kovaa on tosikovaa on nelivuotiaan mielestä sekunttikin.
jos naperolla kerran oli pelastusliivit päällä koko ajan. Mutta kai sitä nyt riidan saa aikaiseksi ihan mistä vain...
jos naperolla kerran oli pelastusliivit päällä koko ajan. Mutta kai sitä nyt riidan saa aikaiseksi ihan mistä vain...
on se että mitään vaaraa ei ollut koska lapsella oli pelastusliivit.. no, en jaksa sanoa tähän mitään.
Mut sen sanon että olishan se napero voinut lähteä juoksemaan ihan minne tahansa muuallekin kuin veteen, ja aika vaikea on isukin sieltä veneestä sitten lähteä pinkomaan perään. Parivuotiaat kun on aika vikkeliä kintuistaan.
Mitä jos se lapsi ois tippunu veteen? Tai vaikka steppaillu laiturille ja liukastunut siitä suoraan syvään päähän? Hui saakeli. Mä kyllä ripittäisin miehen niin lujaa että.... VOin vaan kuvitella sun fiilikset nyt. Ei todellakaan ok toimintaa. Mitä miehes ajatteli?? Ei vissiin mitään!