5+5 ja oireet katosivat :/
Alkoi todella pelottaa että raskauden eteneminen on loppunut. Oireet (kova rintojen kipu, alavatsan kipuilu) ovat tipotiessään. Ennenkin olen keskenmenon saanut, joten alkoi pelottaa onko tilanne taas sama :(
Onko kellään kokemuksia oireiden häviämisestä ja kuinka kävi?
Kommentit (8)
Kertokaa muutkin. Sinulla on ollut todella raskasta kun kahdeksan keskenmenoa, olen pahoillani :/
missään raskauksista. Takana on kolme keskenmenoa (jotka oireilivat tuhruttelulla) ja yksi loppuun asti edennyt raskaus.
On erittäin tavallista, että raskauden alun oireet (rintojen pingotus, pahoinvointi yms.) lientyvät viikkojen kertyessä! Lisäksi jokainen raskaus on yksilöllinen: joillain on oireita koko raskauden ajan, joillain ei ollenkaan, joillain tietyissä vaiheissa raskautta (alkuviikot ovat tyypillinen oirekausi).
Ei todellakaan tarkoita sitä, että jos oireet - väliaikaisesti tai kokonaan - menevät ohi, on raskauskin ohi! Harva sitä raskautta koko ajan oireiden kautta tiedostaa.
Kiitos jo vastanneille. Täytyy varmastikin käydä alkuraskauden ultrassa, jotta tilanne varmistuu. Sinne ei taida kannattaa kuitenkaan mennä kuin joskus viikolla 9? Muistelen käyneeni aikaisemmalla kerralla tuolloin..
Eli täytyy odotella vielä pari viikkoa.
jo 6+ viikolla. Mutta melko varmasti syke näkyy viikolla 7-8.
Rintojen aristus katosi, pahoinvointi jatkui. Meni kesken. Tosin keskeytynyt km eli ultrassa huomattiin, että kasvu loppunut niihin aikohin kun rintojen aristus loppui. Tosin sitä ennen saattoi päivän aikana olla parikin tuntia ettei aristanut mutta sitten palasi. Kauan sulla on oireet ollut poissa?
Rintojen aristus katosi, pahoinvointi jatkui. Meni kesken. Tosin keskeytynyt km eli ultrassa huomattiin, että kasvu loppunut niihin aikohin kun rintojen aristus loppui. Tosin sitä ennen saattoi päivän aikana olla parikin tuntia ettei aristanut mutta sitten palasi. Kauan sulla on oireet ollut poissa?
pari päivää oireet olleet poissa. Nyt kolmatta päivää..
raskausoireet ovat jatkuneet aina mulla pidempään kuin itse raskaus.Mutta nämähän on tietty yksilöllisiä juttuja