Kuinka yleisiä keskenmenot on?
Harva kertoo, että on saanut keskenmenon. Edes ystäville ei välttäämättä kerrota. Mietin vaan että miten yleistä se mahtaa olla?
Kommentit (6)
todella yleisiä. Useasti keskenmeno tapahtuu jo niin varhaisilla viikoilla ettei nainen edes tiedä olleensa raskaana ja luulee keskenmenoa normi menkoiksi.
Itselläni ei ole keskenmenoja (ainakaa tietääkseni). Mutta keskenmeno on varmasti raskas ja omalla kohdallani en sitä kavereilleni kertoisi. Varmasti joku hyvä ystäväni tietäisi, mutta tuskin sitä kaikkien tietoon kertoisin.
Ja sen huomaa siinä vaiheessa kun alkaa puhumaan omastaan,silloin helposti muutkin alkavat kokemuksistaan puhumaan.
Minä olen ihan avoimesti puhunut että eka raskaus päätyi keskenmenoon rv 8,minulle se ei ollut traumaattista tms joten siitä on helppo puhuakin.
Monelle se varmaan on rankkaa ja siksi siitä on vaikea puhuakin..
Minä olen saanut yhden keskenmenon, yhden kohtuun kuolleen vauvan ja kaksi elävää.
Kaveripiiristäni tulee mieleen nämä:
-saanut yhden keskenmenon, kaksi kohtuun kuollutta ja kaksi elävää.
-saanut kolme keskenmenoa ja kaksi elävää.
-saanut yhden keskenmenon ja yhden elävän.
-saanut yhden keskenmenon ja kolme elävää.
Muiden kavereideni keskenmenoista en tiedä tai sitten eivät ole saaneet sellaisia.
jolla on kaksi lasta on ollut keskimäärin 2 keskenmenoa (taisi olla oppikirjassa tms).
Itselläni kolme lasta, eikä yhtään keskenmenoa, jonka tietäisin.
Noin minä olen lukenut. Tosin valtaosa noista on sellaisia, ettei nainen itse tajua kokeneensa keskenmenoa.
että on paljon yleisempää nykyisin, samoin kun ennenaikaiset synnytykset. Näin siis otsikon muistakseni jossain hoitoalan lehdessä. En lukenut juttua.