Kissat tulisi pitää kiinni.
Erityisesti näin keväällä, kun linnuilla on pesintäaika voi vain kuvitella kuinka moni linnuista pääsee hengestään tai hylkää pesän irtaallaan olevien kissojen takia. Yhden eläimen oikeus toteuttaa "luonnollisia vaistojaan" ei voi olla suurempi kuin muiden eläinten henki. Tähän ei luulisi kenelläkään olevan vastakkaisia perusteluita?
Kommentit (3)
missä kaikki kissan vapaan liikkumisen puolesta huutelijat ovat ? =O
Omat kissani eivät ikinä ulkoile ilman valjaita ja hihnaa. En edes uskaltaisi laskea kissaa vapaaksi ulos, olisi hirveä huoli, että pärjääkö/löytääkö takaisin kotiin :(
Veikkaisin kissoihinsa täysin välinpitämättömästi suhtautuvat ovat niitä, jotka laskevat kattinsa vapaaksi.
1. Suuri osa vapaana kulkevista kissoista jää auton alle
2. Kissojen tapellessa keskenään ne saattavat saada tartuntoja toisiltaan.
3. Kissa ei välttämättä löydä takaisin kotiin.
4. Vapaana kulkeva kissa saattaa joutua kissanvihaajan aggression kohteeksi.
5. Vapaaksi päästetty koira saattaa hyökätä vapaana kulkevan kissan kimppuun.
6. Varsinkin maaseudulla kissalla on myös luontaisia vihollisia, mm. ketut ja haukat saattavat ottaa saaliikseen kissoja.
7. Rotukissoja varastetaan ja salakuljetetaan rajan yli (oloissa, jotka eivät taatusti täytä eläinsuojelun vaatimuksia).
Eläinsuojelu:
8. Saaliseläinten kärsimys - lemmikkikissat eivät useinkaan tiedä mitä saaliillaan tekisivät, kun saavat sen kiinni.
9. Vapaana kulkeva kissa myös lisääntyy vapaasti, ellei kissaa ole kastroitu / steriloitu. Näille vuosittain jopa tuhansille ei-toivotuille kissanpennuille ei kaikille löydy omaa kotia. Kulkukissojen elämä ei todellakaan ole mitään herkkua, ja lisäksi kulkukissat aiheuttavat myös haittaa ihmisille.
Luonnonsuojelu:
10. Kissa ei tiedä, mitkä eläimet ovat suojeltuja ja uhanalaisia ja mitkä eivät. Vapaana kulkevat kissat verottavat myös harvinaisten ja suojeltujen lintujen ja muiden harvinaisten eläinten kantoja.
Kissan ei tarvitse päästä ulkoilemaan vapaasti:
11. Kissat viihtyvät vallan mainiosti sisäkissoina.
12. Kissat ulkoilevat mielellään valjaissa, varsinkin jos ne totutetaan siihen pentuina. Myös aikuinen kissa usein oppii valjaitten käytön. Ja siellä missä on mahdollista, kissalle voi rakentaa aitauksen, jossa se voi turvallisesti ulkoilla.
Naapurisopu:
13. Kaikki ihmiset eivät pidä siitä, että heidän pihallaan kulkee vapaana kissoja. Vapaana ulkoilevat kissat lietsovat kissavihaa.
14. Kissat eivät ymmärrä eroa lasten hiekkalaatikon ja kissojen hiekkalaatikon välillä. Ne saattavat tehdä hätänsä lasten hiekkalaatikolle. Lapset puolestaan saavat hiekkaa suuhunsa leikkiessään.
15. Myöskään ne kissanomistajat, joiden kissat ulkoilevat suojattuina niitä varten rakennetuissa aitauksissa, eivät pidä vapaana ulkoilevista kissoista, koska heidän omat kissansa häiriintyvät ylimääräisistä tunkeilijoista ja sen seurauksena niille saattaa tulla ei-toivottuja käytöstapoja. Vapaana ulkoilevat kissat lisäävät myös tartuntariskiä.
16. Useiden kaupunkien ja kuntien järjestyssäännöt kieltävät kissojen päästämisen vapaasti ulkoilemaan.
Lähde: Tero Kovala - Felis