Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Marketin idioottimyyjä piti mulle saarnan lapsen aurinkolaseista!!!

Vierailija
19.05.2012 |

Olin ostamassa lapselle aurinkolaseja, siis tavallisia aurinkolaseja, ei sellaisia joissa on vahvuuksia.

Sovittelin niitä 5v pojalle ja katsoimme yhdessä kivannäköisiä laseja niin eiköhän siinä samassa ryntää paikalle "asiantuntijamyyjä" ja pitää kamalan saarnan siitä että lapselle ei saa ostaa aurinkolaseja muualta kuin optikolta koska muualta hankitut lasit vahingoittavat lapsen silmiä.



Että kyllä kaikkien vanhempien olisi hyvä tietää, ettei marketeista ostetuissa aurinkolaseissa ole kunnon suoja yms yms...



Poika häämmentyi tyystin ja minä myös.



WTF? Halusin lasit joissa on tavallinen uv-suoja, en mitään muuta. Lapsi ei tarvitse muunlaisa, emmekä ole koskaan muunlaisia käyttäneet. Ostimme ekat vuosia sitten ja tiedän että ne ovat täysin riittävät lapselle(kin).



Nyt poikani on hieman hädissään että voiko näitä laseja käyttää (menimme toiseen markettiin ja ostimme sieltä lasit kun siellä ei ollut natsimyyjää paikalla).

Poika kyselee jatkuvasti, onko nämä lasit hyvä ja haluaa että vakuuttelen lasien hyvyydestä koko ajan.



Kiitos vaan idioottimyyjä - siis ihan tavallinen merkettihyllyntäyttäjämyyjä - kun näit asiaksesi pelotella poikani epävarmaksi!



Että ottaa pattiin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko ne sellaiset pienet lasit jotka voi sopia kokonsa puolesta vain lapsen kasvoille?

Vierailija
2/5 |
19.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan silmälääkäritkin sanoo ja omaakin järkeä saa käyttää -> markettilasit ei vahingoita kenenkään silmiä. Se on urbaanilegenda, että vain optikolta saa oikeanlaisia laseja. Samat lasit kuin marketissa, hinta vaan pilvissä.



Sitä paitsi aurinkolaseja käytetään sen verran vähän, että mitä väliä??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei saa myydä kuin UV-suojattuja laseja eli markettilasit suojaa auringolta ihan riittävästi.

Vierailija
4/5 |
19.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka säälittäviä me suomalaiset voimmekaan olla? Siinä äiti häkeltyy ja ottaa myyjän kommentit monttu auki vastaan ja seuraavaksi pakenee toiseen kauppaan jossa onneksi ei kukaan hänelle puhu. Sitten äiti rientää internetin vauvapalstalle itkemään sitä kuinka "idioottimyyjä" kertoi kaupassa hänelle mielipiteensä. Ja ihan pattiin ottaa.



Jos sulla on ongelmia myyjän kanssa niin sano se sille myyjälle, älä sinä raukka tule tänne internettiin jälkikäteen anonyymisti vaikeroimaan sitä miten kamala se idioottimyyjä oli.



Voi itku ja kyynel.

Vierailija
5/5 |
19.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittain ennen myytiin halpoja 'aurinkolaseja' varsinkin lasten malleja joissa oli vain tumma muovi linsseina eika mitaan aurinkosuojaa. Mutta eikohan noista ajoista ole jo aika kauan ja kuten joku sanoikin, UV-suojat on pakko olla Suomessa myytavissa aurinkolaseissa. Ja onhan se merkitty joko laseissa olevaan tarraan tai muuten vaan pakkaukseen, siita voisi myyjakin lukea eika vaan toistaa jotain 20 vuotta vanhaa juttua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yhdeksän