Mikä kakku teillä tiedossa huomiseksi?
Meille tulee mun lemppari, puolukka-suklaa-moussekakku :)
Tehtiin yhdessä miehen kanssa jääkaappiin huomista odottamaan.
Kommentit (34)
mitään tietoa... Katsotaan nyt, josko noi isommat lapset innostuu leipomaan, muuten ei taida kakkua olla. Minähän EN leivo, periaatteesta! :)
Minähän EN leivo, periaatteesta! :)
Mutta päätin sitten kuitenkin leipoa, ihan vain että saan varmasti sen kakun minkä haluankin. En sentään yksin joutunut leipomaan ;)
tehnyt prinsessakakun, jos vanhempani olisivat tulleet kylään, mutta koska kävivät jo eilen, en viitsi leipoa kakkua. Lapsi on vielä niin pieni, ettei syö kakkua, joten meitä olisi vain 2 syöjää.
eli suklaakakku pohja väliin vadelmahilloa, vadelmia ja vanilijavanukkaan tyyppistä täytettä. Päälle runsaasti kermaa ja korsiteluun erilaisia suklaakarkkeja:) Mä väsään itse kakkupohjan ja täytän. Mies ja lapset saavat hoitaa kerman ja koristelupuolen.
ja viljattomana. tulee turkkilaista jugurttia ja kermaa.
viime viikonloppuna oli elämäni paras kakku: raparperihillokkeella ja vaniljatäytteellä. laitoin vielä pikkuisen mansikkaa. ja viljattomaan pohjaan eli 2 dl yhteensä sekoitin perunajauhoa ja hasselpähkinäjauhetta.
Oma versioni Nigellan Devil's food cakesta. Äsken juuri leivoin sellaisen johon tuli vähän kahvia mukaan, se lähtee tänään appiukon luokse kun menemme vierailulle. Huomenna mennään minun vanhemmilleni ja leivon sinne joko samanlaisen tai vähän eri version, en ole vielä päättänyt.
Tässä muuten Nigellan resepti, suosittelen:
http://www.nigella.com/recipes/view/DEVILS-FOOD-CAKE-5310
tavallinen kermakakku taitaa olla, 12v teki jo pohjan. Eikä tarvinnut ekakertalaiselle kuin kertoa mitä laittaa -> en siis leiponut. :)
t: 3
aprikoosihillolla ja suklaakermavaahdolla
mansikka-lime hyydyke kakku suklaa pohjalla. NAM! Mies teki kun ilmoitin että tuo on oltava sunnuntaina. (Täytettä tuli maisteltua ja hyvää oli)
En tiedä edes sitä, onko kakkua ollenkaan. Mä en ikinä leivo äitienpäiväksi, ei jotenkin kuulu mun mielestä äidin tehtäviin...
Kuorrutus on marsipaania. Sisällä suklaakakkua, täytteenä kerma-tuoremansikka-kuningatarrahka ja tummasuklaa-kerma.
Tein tämän huomista vierailua varten, kun menemme äidilleni syömään. En tiedä, jos mies on poikien kanssa varannut jotain aamuksikin :).
isille ja vanhimmalle mansikkakakkua
kuopukselle tobleronekakkua (keliaakikko)
kaupan altaasta
Hyvin kelpaa meille,muita kakkuja tulee syötyä kuitenkin anoppilassa jne huomenna
mun toiveesta. Meillä on ollut kolmen viikon sisään perheessä kolmet synttärit ja kaksi muuta juhlaa, niin ei kiitos kakulle.
Ite tein kakun, jossa täytteenä vadelmia, banaania, kermaa ja suklaavaahtoa.
Päällä sokerimassaa, johon lapset piirsivät kuvan.
mies olis leiponutkin, mutta sanoin, että ei tarvitse. Selvitään pienemmällä rahalla. Lasten tekemät muistamiset kuitenkin tärkeimmät, kakulla ei mitään väliä. :-)
lapsen lemppari, ja toki minunkin. Fördingen vai miten helkkarissa se nimi kirjoitetaan?
Niin sitä esitetään hienoa naista täällä, mutta silti ostetaan lidlistä kakku. Tsk tsk.
Stockalla ei ole mutakakkua, vaan prinsessaa ja kinuskia. Lidlistä taas ei saa frödingeltä kuin mutakakkua, joten BUSTED BUSTED BUSTED BUSTED
Tulin juuri lenkillä ja mies oli tehnyt lasten kanssa jonkin ihanan kakun uuniin. Tuoksuu sitruunajuustokakulta, mutta en saa mennä katsomaan. : )
enpä tiedä mitä siellä syntyy :) Jotain hyvää varmaankin, mies on hyvä leipomaan.
lapsen lemppari, ja toki minunkin. Fördingen vai miten helkkarissa se nimi kirjoitetaan?