Pph:t - rajataanko teillä kyläilyjä hoitopäivän aikana?
Aloitan pian pph:na ja mietin, mitä tehdään koululaisten kanssa iltapäivisin. Tällä hetkellä usein on niin, että kotona saattaa olla 2-3 kaveria omien lisäksi iltapäivällä.
Mutta jos mulla on täysi ryhmä lapsia (vielä ei ole) ja omat siihen päälle, niin äkkiähän tupa on erittäin täynnä.
Voisiko se toimia, jos ottaisimme säännöksi, että koululaisten kaverit saavat tulla vasta, kun hoitolapset ovat lähteneet, siis ehkä noin viiden jälkeen?
Kommentit (7)
4v ja 7v. Isompi siis ekalla jää pääsee koulusta 11-13 aikaan. Päiväuniaika hoitolapsilla on 11.30-14.30 välillä (eivät toki kaikki tuota kokoaikaa nuku) Meille ei siis tuonkaan takia tulla koulun jälkeen ,että on uni rauha. unien jälkeen on välipala ja klo.15.00 ollaan viimeistään ulkona. Lapset lähtevät 16.30 mennessä.
Kun ulos lähdetään niin meille saa tulla. Kun itse tulen sitten sisälle, haluan ylensä edes hetken hengähtää rauhassa ja "ajan" vieraat lapset ulos.
Eli mitä enemmän eri ikäisiä ja kokoisia, sen parempi. Lapsellehan on rikkaus että saa olla tekemisissä kaikenikäisten kanssa. Mikä onkaan sen kivempaa kun mukava vanhempi lapsi? Meillä käy myös aikuisia vieraisilla, ja kyllä lapset nauttivat siitä kun istuvat kahvipöydässä, ja syövät rusinapullia tai hyvällä onnella Ekbergin leivoksia. Kukaan ei kiellä kattamasta kauniisti, ja kyllä pöydän laitto on kivaa kun kaikki osallistuvat.
Tuo on ihan totta, että pitää se unirauha järjestää.
Onko teistä kellään ollut koululaista tai eskarilaista siinä iltapäivisin hoidettavana? Miten huolehditte siitä, että hänellä on jotain kivaa tekemistä, mutta kuitenkin pienemmillä säilyy se unirauha?
Omat nyt ehkä voisi laittaa katsomaan telkkaria, mutta hoitolasta mielestäni ei.
ap
että mitä enemmän sen parempi. Minusta tuntuu, että jossain kohdassa tulee ihan turvallisuudenkin puolesta raja vastaan. Siis mitä ainoana aikuisena ehtii ja jaksaa. Kyllähän noiden alakoululaistenkin kanssa kuitenkin joskus pitää olla aikuinen esim. silottelemassa riitoja, auttamassa läksyissä tai katsomassa, millä kuumaliimapyssyllä sitä nyt aiottiin askarrella.
ap
meilläkin saattaa käydä aikuisia vieraita jopa lastensa kanssa, mutta ei kovin usein max kerran kuukaudessa. ja kyllä nimenomaan pitäisi olla kodinomaista hoitoa ei mitään sirkusta!
Ei nuo ekaluokkalaiset ainakaa niin hiljaa osaa olla ,että pienemmät saisi rauhassa nukkua.
Kodinomaisuus tulee minusta siinä, että arkea eletään normaalsiti, pesen pyykkiä, imuroin, laitan tiskikonetta yms, teen/tehdään yhdessä kaikkia arkisia kotihommia. Lisäksi askarrellaan,jumpataan ja lauleskellaan sekä leivotaan.
Jos koululaisella on joskun 1 kaveri niin se on vielä ihan ok. mutta useamman kanssa menee kyllä sirkukseksi, ellei asu niin isossa talossa että isoimmat lapset voivat olla eri kerroksessa. Tai sitten pitää olla tosi apaattisia ja hiljaisia koululaisia tai antaa pelata tai katsoa telkkaria. Meillä noita asioita ei tehdä hoitolasten ollessa meillä.
t.3
Ohjaajalta kysyin saako lapsilla olla kavereita kylässä mun työpäivän aikana ja vastaus oli että kyllä saa ellei se vaikuta minun työhöni.
Meillä ei ole palvelua vieraille minun työpäiväni aikana, lasteni (eka ja tokaluokkalainen) kaverit osaavat meillä toimia omatoimisesti jos on nälkä välipala-aikaan saavat tehä itelleen voikkarit tai sitten saavat samaa kuin hoitolapset. Meillä ei katsota telkkaria eikä pelata konsolilla hoitolasten aikana. Monesti meillä on yhteensä 8-10 lasta välipalalla. Lapset viihtyvät meillä vaikka meillä on tiukat säännöt ja "kova kuri".