Lue keskustelun säännöt.
alkoholiongelma
01.05.2012 |
alkoholista saatavilla verorahoilla ei saada mitenkään korvattua alkoholin käytöstä aiheutuvia haittoja. Rattijuopumuksen promilleraja on liian korkea. Suomalaisten tapa käyttää alkoholia on huonompi kuin esim ruotsalaisten koska siellä alkoholista aiheutuvia tapaturmia on puolet vähemmän kuin suomessa vaikka kulttuuri muuten aika samanlainen. Miettikää tätä!
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
on tabu eikä siitä saa puhua. Alkoholipolitiikasta päättävät ovat niitä jotka itsekin kuluttavat alkoholia joskus enemmän kuin kohtuudella eikä asia tule vasta muuttumaan.
jos et juo juhlissa tai muuten joudut aina selittelemään miksi et juo (raskaana, tipaton tammikuu yms.) juomista ei taas tarvitse selitellä koskaan, onhan itsestään selvää että juhlissa kaikki juovat. Miksi on näin?