Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HAH! Mies muka ekotehokkaampi kauppaostosten tekijä!

Vierailija
30.04.2012 |

http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/04/30/haluatko-saastoa-laita-mies…



"jos mies tekee perheen ostokset tai edes ottaa osaa ostosten tekoon, jätettä syntyy vähemmän" väittää juttu.



Meillä on kyllä niiiiin päinvastoin. Kun mies käy kaupassa, rahaa kuluu puolet enemmän ja tuomisina on puolet enemmän turhaa.



Onkohan tuossa nyt mitattu asia sillä tavalla, että jos ostaa porkkanoita, niin siitä syntyy naattien ja kuorien muodossa enemmän ruokajätettä kuin jos ostaa pakastepussillin babyporkkanoita?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies ei osta mitään "turhaa", vaan just ne mitä johonkin sen päiväseen ruokaan aikoo laittaa, joten sen perässä joutuu aina itse käymään kaupassa. Tosi ekologista ajella monta kertaa päivässä kauppaan.

Vierailija
2/4 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä, että mies ostaa vaan juuri sen mitä NYT tarvii. Sen kauppareissuja saa siis paikata jo seuraavana päivänä. Ei osta koskaan 3-4 päivän ruokia, eikä edes seuraavaksi päiväksi, vaan täksi päiväksi.

Meillä mulla menee kuussa kauppaan noin 850 euroa, miehellä hyvä jo 85 euroa. Onhan se ekologisempaa tehdä vain 1/10 perheen ostoksista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mikä on tosi typerä ekologisuusmittari. Siis peltitölkeissä ostetut 6 olutta ja muovikuoressa oleva makkaralenkki + muovipurkit jotain activiahömppäjogurttia on olevinaan ekologisempia kuin ostaa reilusti tuoreita vihanneksia, JOS niistä vaan pienikin osaa pääsee pilaantumaan ennen käyttöä mutta oluet + muu moska nautitaan kaikki.

Vierailija
4/4 |
30.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mies tuo litran verran ja sanoo, että voihan ne juoda mehua. Hienoa, vastaan, toitko sitä mehutiivistettä? En, kun et siitä sanonut, vastaa mies.



Tai jos tehdään lasagnea, tulee meille lasagnetarpeet mausteista lähtien, mutta miehellä ei käy mielessä, että huomennakin syödään jotain. Siis uudestaan kauppaan...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kaksi