Puisten puutarhakalusteiden pesu, kun painepesuria ei ole
Miten olisi helpointa pestä hiekkapölyiset ja nuhjuiset kovapuiset puutarhakalusteet? Tarkoituksena on öljytä kalusteet pesun jälkeen, joten aion pestä kalusteet huolella. Miten teen sen? Vettä ämpäriin ja harjalla vai rätillä vai miten? Vinkkejä!?
Kommentit (4)
siis en ole pessyt vaan harjalla irtolika pois, ettei hiomakoneen nauha turhaan tukkeudu ja sitten jatko.
Vaan ihan ämpärillä ajattelin pesuveden kantaa tuohon rivitalon takapihalle. Eikä ole mitään hiomalaitteitakaan. Hiekkapaperilla ajattelin pintaa vähän hioa, kun auringon paiste ja kosteus on saaneet kalusteet viime kesän aikana pahaan kuntoon.
Eli pesen kalusteet harjalla ja tiskiainevedellä, huuhtelen. Annan kuivua. Hion ja harjaanko vielä pölyn pois ja öljyän sitten?? Olen ihan amatööri tämmöisissä jutuissa, kuten saattaa huomata :D
-ap
reipasta hankausta ja lopuksi huuhdo kylmällä vedellä.
Omat kalusteeni olen hionut kevyesti ja pyyhkinyt pölyt rätillä. Kuivumisen jälkeen olen käsitellyt kalusteet uudestaan.