Mitä tekisin ruuaksi broilerin filesuikaleista?
Anna joku hyvä resepti, en jaksaisi aina tehdä samoja juttuja :)
Kommentit (6)
nyt vain ei oo nuudelia eikä tuota kastikettakaan kaapissa.
Pastaa ja riisiä löytyy montaa sorttia, kermaa, säilykkeitä, kasviksia ym, en vain kaksi mitä tekisin. Aina lopulta teen joko pastaa tai riisiä, ja sen kanssa broilerikastiketta, joka koostuu kermasta ja sinne sekaan heitetyistä mitä nyt sattuu löytyyn.
paistat ne kanasuikaleet ja pistat syrjaan. kuullotata sipulisilpun, pekoninpalat ja risottoriisit voissa. sitten rupeet lisailemaan kana tai kasvislienta (mulla menee vajaa 1 1/2 litraa)ja herkkusienisiivut. kun riisi melkein kypsaa joukkoon reilusti raastettua parmesaania (mulla yleensa noin puolet siita kolmiomaisesta parmesaanista) ja ne kanat jotka paistoit aiemmin. tosi hyvaa.
1 pkt broilerin filesuikaleita
1 rkl öljyä
1-2 valkosipulinkynttä
1 tl suolaa
1-2 tl jauhettua korianteria
1 tl kurkumaa
½ tl chilijauhetta
½ sitruunan mehu
Kuumenna öljy paistinpannulla ja paista valkosipulia ja suolaa siinä muutaman minuutin ajan.
Lisää filesuikaleet, ruskista. Lisää korianteri, kurkuma ja chili.
Kun kana on kypsää, kaada joukkoon sitruunamehu.
en ookaan aikoihin tehnyt kanakeittoa. Teen sitä joku pv, mut nyt en kyllä jaksa. Noi tortillat mulla kävi itelläkin mielessä, lapset tykkäis! Tuota risottoakin aion ehdottomasti tehdä, mut ehkä vain mulle ja miehelle jonain päivänä. Se kun ei oo lasten lempparia. Kiitti teille!
Teet taikinan, paistat suikaleet, lisäät suikaleet, kasviksia ja kerman piirakkapohjalle ja paistat.
sekaan Uncle Ben’s currykastike ja uuniin. Lopussa vähän juustoraastetta päälle.