En ymmärrä miksi joku tekee abortin vain miehen toiveesta
Kommentit (10)
ensiksi kaikki ei halua olla lapsensa yksinhuoltaja,
toiseksi vahinkoja sattuu ja perheessä täytyy molemmilla olla sananvaltaa ja lapsen olisi aina parempi syntyä toivottuna.
Minä tein. Mies uhkasi tappaa itsensä jos pidän lapsen. Toisekseen, en halua yksinhuoltajaksi. Lapsella on oikeus sekä äitiin, että isään. En olisi valitettavasti yksin jaksanut välttämättä edes huolehtia lapsesta. Tukiverkkoa ei ole, vanhempani ovat alkoholisteja, eikä ystäviäkään montaa. Lapsi olisi todellakin kärsinyt, koska olisin luultavasti ollut väsynyt hoitaessani yksin kaiken.
Tahdon kyllä lapsia, mutta toivon heille rakastavan isän ja isovanhemmat, nyt hän ei olisi niitä saanut.
Jos asiasta ei päästä yhteisymmärrykseen, niin toisen tahto sitten toteutuu. Abortti voi olla hyvä vaihtoehto, jos mies ei kerta kaikkiaan suostu isyyteen. Yksinhuoltajuus ei aina ole paras vaihtoehto, tilanteita on monia.
Keskustella voi ja pitää, mutta päätöksen tekisin ITSE! Ja en ole abortinavaststauja tai uskovainen.
Karmea ajatuskin.
Olisitteko valmiita tekemään lapsen miehen "mieliksi". Jos siis itse ette olisi valmis/halukas? Miehellä olisi kova tahto, täydet mahdollisuudet kasvattaa lapsi ja huolehtia hänestä? Keskustellen ja MOLEMMAT huomioden?
Näitäkin tapahtuu...
Ps. Huolehtikaa nyt ensin ehkäisystä, ettei tällaisia tarvitsisi edes miettiä.
En ole vielä kuullut että joku olisi väkisin raahattu aborttiin. Kyllä se äiti on siinä vaiheessa ihan ITSE päättänyt suostua.
Niin ja abortin tehnyt vielä jatkaa..
Söin pillereitä ja käytettiin kumia. Kumi puhkesi kerran ja ilmeisesti näissä pillereissä ei ollut tarpeeksi hormooneja, tai mulla liian vahva hormoonitoiminta. Todella oli järkytys tämä raskaus ja kuvittelin ettei olisi ollut mahdollinen!
enkä tekisi enkä ole tehnyt jos mies on niin kylmä että pystyy seuraamaan vierestä jonkun aborttia ja vaatimaan että se tunteva osapuoli eläisi asian kanssa koko loppuelämän saa lähteä itse kalppimaan. Sellaisella miehellä ei tee mitään.
lapsen saaminen ei ole ihan helppo juttu ehkä yksin. Tottakait molemmilla pitää olla mahdollisuus vaikuttaa, kompromisseja täytyy joskus tehdä. En ole liian aborttimyönteinen, mutta en ehdottomasti sitä vastustakaan.
ensiksi kaikki ei halua olla lapsensa yksinhuoltaja,
toiseksi vahinkoja sattuu ja perheessä täytyy molemmilla olla sananvaltaa ja lapsen olisi aina parempi syntyä toivottuna.