Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Auttakaa tyhmää, mistä löytää keskusteluseuraa netistä?

Vierailija
10.04.2012 |

Osaan pitää huolta itsestäni, en mitään pervoja halua tavata. Mutta ihan joku satunnainen mies tai nainen, vaihtaa ajatuksia, jotain sen suuntaista.



T. kielitaitoinen, mutta muuten vain tyhmä :(

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

moi ihan vaan halusin keskusella entiseen chat tyyliin

Vierailija
2/5 |
01.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

suomi24 chat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkialla löytyy niitä pervoja, mutta itse olen satunnaisesti chattaillessani löytänyt tuolta kivaa ympäri maailman olevaa FIKSUA juttuseuraa. Kunhan tekee vain selväksi, ettei halua muuta :)

Vierailija
4/5 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmissa verkkopeleissä on chat kanava. Porukkaa riittää lapsista aikuisiin, riippuen pelistä. On hyvä että kielimuuri ei haittaa koska chattiinkin liittyy lyhenteitä, jotka saavat tekstin näyttämään puurolta aloittelijalle.



Oletko irkkaamista kokeillut? Jos käytät Firefoxia, asenna siihen Chatzilla niminen lisäosa ja tutustu sen toimintaan. Tai sitten tuolta imaset mIRCin ja asennat sen:

http://www.irchelp.org/irchelp/mirc/

Käytön opettelua sekin vaatii.



Suomi24:stä löytää myös chat-kanavia.



Sitten on Omegle, joka yhdistää kaksi sattumanvaraista Omeglen käyttäjää chattaamaan toistensa kanssa. Siellä on tosin käsittääkseni vain englanninkielistä porukkaa, vai olikohan niin että kielen pystyi valitsemaan? En muista.



Jos olet kokeilunhaluinen, voit botin kanssa yrittää jutella. Kokeile CleverBot nimistä bottia. Chat bottejakin riittää.



Yksinkertaisesti Googleen kirjoittelemalla löytää paljon. Myöskin keskusteluseuraa. Ajattele ensin minkälaista keskusteluseuraa haluat löytää. Miehiä, naisia, vanhoja, nuoria... tiedemiehiä, tieteen harrastajia, kotiäitejä, kuva-artisteja, muusikkoja... ota mielikuvitus käteen. Määrittele mitä haluat. Sitten yksin sanoin naputtelet halusi Googleen ja klikkailet linkkejä ;)

Vierailija
5/5 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kärsivällisyys on myös valttia. Ihmiset ovat linjoilla silloin kun ovat, eivät välttämättä sen 5 minuutin aikana minkä verran normaalin ihmisen kärsivällisyys riittää tutkimaan asioita. Chatille pitää antaa aikaa. Täysi kuva chat kanavasta muodostuu vasta viikon mittaisen päivittäisen käytön jälkeen, tunti päivässä.