Minkä hintainen lahja kaverisynttäreille?
Tietysti idea lahjassa on tärkein, eikä hinta, sehän on selvä. Löysimme tyttären kanssa päiväkotikaverille monta kivaa lahjaideaa noin 10 euron hintaan ja tekisi mieli ostaa niistä joku. Selailin tältä palstalta kaverisynttäriviestejä ja aika moni oli sitä mieltä, että 5 euroa on maksimi millä ostetaan. Rupesi sitten mietityttämään, että onko ihan pöllöä ostaa joku kiva nukke tai poikien toivefiguuri kympillä jos muut vievät hiuslenksuja? Tuleeko lahjan saajan vanhemmille kiusaantunut olo? Tai kavereille? Hinta ei sinänsä ole ongelma, yritän vain päästä helpolla...tuli vaan olo, että mitä jos lahja on liian " hieno" .
Tiedän, olen itse avuttomuus tällaisissa asioissa...:-(
Kommentit (6)
markan aikana ei olisi tullut mieleenkään laittaa 60 mk lapsen kaverin lahjaan! samoin koulukuvat, markan aikana oli jo iso raha kun kuvat maksoi 70 mk nyt maksetaan jopa 39 euroa kuvapaketeista, siis 240 mk!! aivan hulluutta!
Lapsi siis tarhassa vielä.
Mieluummin ostan kivan lahjan 8 eurolla kun jotain ostaessakin tyhmältä tuntuvaa viidellä eurolla.
Ihan maksimissaan ystävälle 15 euron lahja.
....kaheksankytluvulla siis. Taidan kuulostaa vanhalta.
Kun on useampi lapsi ja jokaisella yli 10 synttärikutsut vuodessa, niin pieni omaisuushan noihin lahjoihin menis, jos kaikille ostais 10 e:n lahjat. Onneksi muutkin on tajunneet asian ja ostavat muutaman euron hintaisia lahjoja hekin. Tämän syksyn hitti on pojilla ollut duel masters-kortit ja nehän maksavat just tuon 5 e/ pakkaus.
Meillä on aika usein rajana se noin 10 EUR, naapurin tytöille ja bestiksille 20 EUR. Nyt jo koululainen lapseni sai viimeksi synttäreillään aika kalliitakin lahjoja, esim. tamakotseja ja koska olivat noita ns. parempia, niin oletan niiden olevan luokka 20 EUR. Se on minusta jo aika kallis ja toivon, ettei ainakaan kaikki tuo sen arvoisia lahjoja, bestiksille sen suon.