Mikä ruoka laji teillä näin pitkä perjantaina?
Kommentit (29)
keitetyt perunat, makkarakastike ja vihersalaatti. Lisäksi vettä. Nii ja salaatinkastike toki.
joki rapu salaatti, pää ruuaksi lampaan sisä file pihvit, valko sipuli perunoita ja kerma viher pippuri kastike sekä jälki ruuaksi juusto kakku metsä marja hyytelöllä. Ja kunnon pannu kahvit!
Illalla on varmaankin jotain muuta, kunhan keksin mitä teen noista jääkaapissa/pakkasessa olevista aineksista - mahdollisesti kinkkukiusausta tai nakkipataa. (En nyt jaksa kirjoittaa, että "kinkku kiusausta" ja "nakki pataa" :D.)
on näet se aika kuusta, kun meillä on pitsaa.
Salaateilla ja ranskiksilla yms ainakin näin alkupäivästä. Iltaruuasta ei vielä tietoa.
puuroa, päivälliseksi kanaa ananas-kermakastikkeessa sekä herkkusienirisottoa
pinaatti lettuja ja porkkana muusia ja päivälliseksi kana wrappeja.
Huomenna teen kinkku kasvis smetana täytteisiä räiskäleitä päivälliseksi.
Su pitäis keksiä jotakin lihaa valkkarikermapottujen rypälejuustosalaatin seuraksi..
Vaikka ei varmasti monen mielestä miltään kuulosta:
Riisiä
Lihamureketta
Keitettyjä kanamunia
Viherpippurikastike
Keitettyjä vihanneksia (Herne, maissi, paprika, porkkana)
T. Lammas on pahaa ja karista kallista.
Lihapullia, prinssinakkeja, viinirypäleitä, kirsikkatomaatteja, juustoja, sipsejä, dippiä.
Juomana olutta, karpalolonkeroa, vodkaa, fisua & jotain makeaa jälkiruokaviiniä. Ai niin ja viskiä. Lantrinkeina vissy, kokis ja energiajuoma.
Ei huolta, meillä ei ole lapsia. Miehelle tulee kuitenkin pari kaveria kylään, joten eiköhän sitä saa huolehtia yöllä niistä kuin kolmesta pikkupennusta.
hanuriinne oikeasti jo ne raikkaat vihersalaatit
Lisäkkeenä uppomunaa.
Illasta en vielä tiedä.
Vaikka ei varmasti monen mielestä miltään kuulosta:
Riisiä
Lihamureketta
Keitettyjä kanamunia
Viherpippurikastike
Keitettyjä vihanneksia (Herne, maissi, paprika, porkkana)T. Lammas on pahaa ja karista kallista.
Mikä teillä sitten on tavallista ruokaa?
Lisäksi uunikasviksia ja salaattia. Jälkkäriksi nokare mämmiä ja siihen pari desiä kermaa :D
Makaroni ja jauhelihakastike
Makaronilaatikko
lihakeitto
sellainen kanamössö ja riisi
...
Mutta ei silläkään oikeastaan ole väliä, enemmänkin esillepanossa. Tässä keitän ensin kanamunia 4 min, kuorin ja laitan ne lihamurekkeen sisälle niin että kun murekkeet leikkaa tarjoiluastiaan, kanamunat näkyy viipaleen keskellä kivasti. Lisukkeet on hienosti esillä, Mureke viipaleet on reunustettu herneillä ym. Kattaus on hieno ja ruoka näyttää ja maistuu hyvältä.
Me eletään pikkulapsiarkea ja ruuan pitää olla sellaista että lapset syö ja nopea tehdä. Tämä on juuri hyvä ja kehtaan jopa tarjota kun sukulaisperhekin tulee syömään.
italianpataa siitä valmiista pussista. Ja samperi kun unohdin ostaa raikkaan vihersalaatin ainekset, pitänee sitte lisukkeeksi wokata vihanneksia tms.
joki rapu salaatti, pää ruuaksi lampaan sisä file pihvit, valko sipuli perunoita ja kerma viher pippuri kastike sekä jälki ruuaksi juusto kakku metsä marja hyytelöllä. Ja kunnon pannu kahvit!