Lue keskustelun säännöt.
En ymmärrä raskaudesta onnittelua. Eikö ole parempi
18.03.2012 |
sanoa jotain muuta mukavaa? Sanon yleensä esimerkiksi näin, että "-Voi, Sehän on ihana juttu!" ja kyselen ja rupattelen jotain asiasta.
Onnittelen sitten kun vauva syntyy, ja läheisille ihmisille vien vauvalahjan.
Onnentoivotukset eivät oikein sovi minun suuhuni, tuntuu niin teennäiseltä. Onnittelen valmistumisesta, naimisiinmenosta, syntymäpäivistä ym. mutta en raskausuutisista.
Siskoni suuttui minulle verisesti, kun en onnitellut.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ehkä raskaudessa sitten on onniteltavaa, jos henkilö on vaikka kärsinyt lapsettomuudesta. Mutta muuten en sitä ihan ymmärrä, eikös se vauvan syntymä vasta ole onnittelemisen arvoista? Raskaudesta kun ei koskaan tiedä, miten se menee. Minä kerroin raskaudestani perheelleni jokin aika sitten, eipä niistä kukaan onnitellut, olivat lähinnä shokissa mutta kai ihan iloisia. :D Jotenkin tuntuu tuo onnittelu kuuluvan kuvioon vain silloin, kun on tiedossa että tämä pari yrittää lasta.