Voinko opiskella kielten opettajaksi ulkomailla??
Netistä yritin löytää tietoa, mutta en löydä. Tilanteeni on se, että asun pysyvästi ulkomailla. Asunut jo vuosia. Osaan paikallista kieltä, vaikkakaan en kiitettävästi. Ajattelin alkaa opiskella kieltä paikallisessa yliopistossa. Siellä järjestetään kielikursseja ulkomaalaisille. Opiskelu on 5 pv/vko ja kestää kaikenkaikkiaan kolme vuotta.
Jos tulevaisuudessa muutamme Suomeen ja haluaisin pätevöityä kyseisen kielen opettajaksi, saanko hyväksi luettua noita ulkomaalaisessa yliopistossa suoritettuja kursseja, jotka siis eivät ole mitään tutkintoa antavia? Vai pitääkö minun hakea Suomessa yliopistoon ensin lukemaan kieltä pääaineena ja lisäksi suorittaa pedagogiset opinnot?
Onko kellään tietoa??
Kommentit (6)
tai jossain tapauksessa tutkinnonkin, mutta se BA (eli 3 v. opinnot) ei riitä eli pitää olla ylempi korkeakoulututkinto ja ne open pedagogiset.
luettua hyväksi. Ja maisterihan pitää olla, joten jos luet maisteriksi vaikka ranskasta Ranskassa, niin päälle vain pedagogiset Suomessa, niin saanet opetushallitukselta paperin, että tutkintosi riittää pätevyydeksi Suomessa. Mulla on työkaverina opettaja, joka on ollut erään aineen opettaja Virossa. Hän luki pedagogiset Suomessa uusiksi ja sen jälkeen sai päätöksen, että on pätevä täälläkin ko. aineeseen.
Jos opiskelet ulkomaalaisena kieltä kielikurssilla, vaikkakin kuinka yliopiston järjestämänä, se ei vastaa kielen opiskelua pääaineena eikä sitä hyväksilueta sellaisenaan, jos se ei kerran johda tutkintoon. Tosiaan jonkin kielikeskuksen kurssin voit saada sillä korvattua.
Täällä on vastaajilla mennyt puurot ja vellit sekaisin. Jos opiskelet ulkomaalaisessa yliopistossa kohdemaan kieltä PÄÄAINEENA (siis paikallisten opiskelijoiden joukossa) ja suoritat siitä riittävän TUTKINNON, saat pätevyyden opettaa kyseistä kieltä Suomessa suorittamalla pedagogiset opinnot.
huomasin itsekin lukeneeni ap:n viestin huonosti, kielikurssi on toki aivan eri asia kuin filologiset opinnot eikä siitä tule vielä mitään suoriutuksia. Itsekin olen vastaavalla ollut ennen kuin tulin Suomeen yliopistoon lukemaan.
Toki jonkun kielikeskuksen kielikurssin saatat saada niillä korvattua, mutta muuten ei. Eli ihan perinteistä reittiä menisit.