Lue keskustelun säännöt.
Jauhotumpelo
19.02.2012 |
Olis tarkoitus tehdä yhtä ihanaa konjakilla terästettyä suklaakakkua, mutta ilmeni, että kahvipöytään on tulossa yksi gluteiiniton syöjä.
Osaakos kukaan neuvoa, voiko 2,5dl vehnäjauhoja korvata vaikka perunajauhoilla? Meneekö se yks yhteen, vai pitääkö laittaa enemmän tai vähemmän... Vai kannattaako etsiä kokonaan toinen ohje?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
mutta oli kyseessä kakku.. miksei onnistuis perunajauhoistakin.. ite teen lähinnä piirakoita tai kääretorttua koska ne ainaki onnistuu, mutta kyllähän kakkupohjatki onnistuu perunajauhoista ni miksei muutki kakut.. hmm.. kokeile!! :)
varmaan suunnileen samanverran jauhoja ku ohjeessa venhäj. mut muista:jos jauhotat kakkuvuoan ni se pitää tehä gluteenittomilla korppujauhoilla, kookoshiutaleilla tai manteli- ja pähkinärouheella.