Outi juttu sattui tänään
Meillä menee miehen kanssa tosi huonosti. Eilen ajattein, että no, yritän ajatella jotain positiivista tästä suhteesta. Ja ajattelin, että onneksi mieheni ei juo. Siis suunnilleen koskaan, olen nähnyt hänet 2 kertaa hiprakassa 15v aikana, emme käytä edes viiniä ruoan kanssa tms. Mietin miten helvettiä tämä elämä olis, jos olis vielä (liika) alkoholikin kuvioissa.
Olen lapsuuden kokemusteni takia tosi "allerginen" humalaisille. Tämä lähes absolutismini ei ole koskaan ollut meille mikään ongelma.
Tänään kun tulin kotiin, mies oli ostanut viinapullon... Onkohan tämä joku merkki nostaa kytkintä?
Kommentit (3)
Ottakaapa molemmat siitä pullosta paukut ja rentoutukaa, ei elämä ole niin vakavaa jos - herran jestas - 15 vuoden aikana on ensimmäinen ostettu viinapullo!
Hän tarjoutui kaatamaan viinan pois. No en nyt tietysti sellaista vaadi. Ei mielestäni tehnyt ärsyttääkseen, vaan näytti suorastaan järkyttyneeltä kun kerroin, että eilen ajattelin, että jos tulis ikinä kaatokännissä kotiin niin lähdettäis lasten kanssa pois kotoa ja olis viimeinen niitti tälle suhteelle. Jos veis sen "viimeisen hyvän" puolen tästä vielä.
Toiselle lapselle on varmaan tarttunut tää mun kammo ja pelkää kans humalaisia ja olis järkyttynyt varmaan nähdessään isän huppelissa.
Mies pelkää että jätän, en vaan jaksa epäreilua ja inhottavaa käytöstä enää.
vinkki mieheltä.