Suomessa ei ole MYRSKYJÄ!
Kommentit (6)
Mutta on sitten eri asia, kuka oikean myrskyn kokenut pitää 25 metriä sekunnissa puhaltavaa tuulta myrskynä...
En muuten ole ap, mutta melko lailla samaa mieltä
Terveisin 7, joka on myrskyntapaisessa (tuuli 40 m/s) roikkunut kiinni liikennemerkistä, kun tuuli meinasi tosissaan viedä.
ja joku niistä hajottaa katon niin miksi tätä sitten kutsuisi.... Kyllä sillon pelottaa!
Myrsky on voimakas, 21-32 metriä sekunnissa puhaltava tuuli, jonka ylempi aste on hirmumyrsky (yli 32 metriä sekunnissa). Kovan tuulen raja on säätiedotuksissa 14 metriä sekunnissa. Tuulen nopeus lasketaan 10 minuutin aikana puhaltaneesta keskituulesta. Eli alueella tuulen nopeus voi ajoittain olla voimakkaampaa.
Suomalaisten meteorologien kielenkäytössä sanaa myrsky käytetään kuvaamaan yllämainittua tuulta sekä voimakasta matalapainetta, joka tällaisen tuulen aiheuttaa (" Janika-myrsky liikui maamme yli koilliseen..." ). Mm. englannin ja ruotsin kielissä sana storm ei välttämättä liity tuuleen, vaan mihin tahansa voimakkaaseen sääilmiöön (snowstorm - lumipyry, thunderstorm - ukonilma). Suomen kieleen yritetään vakiinnuttaa sanaa rajuilma kuvaamaan voimakkaita pienialaisia sääilmiöitä, joihin liittyy ukkosta ja ehkä rakeitakin, mutta 10 min keskituuli ei ylitä myrskyn rajaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Myrsky
ei ollut ei, asunto meni ja metsää kaatui.. varmaan joku pikku-puhuri se oli?