MINKÄ IKÄINEN LAPSI YKSIN PIHALLE? nimim. toista loppumetreillä odottava
Ihan mielenkiinnosta kuulisin teidän mielipiteitänne siitä, minkä ikäisenä olette oman lapsen päästänyt yksin leikkimään pihalle (kerrostalossa, lähiössä)?
Mulla on kiltti, hieman ujokin 3v tytär ja odotan toista muksua (olen äitiyslomalla). Väsymys painaa, julmetut liitoskivut ja yöt menee vessassa rampatessa. Tyttö on osan viikosta kotosalla kanssani, ja joskus ihan harmittaa kuinka väsynyt olen enkä jaksa/kykene pihalle hänen kanssaan. Vaikka kyllä meillä menee ihan hyvin touhut kotosallakin, eikä ole enää montaa viikkoa pikkukakkosen tuloon (jolloin mieskin on isyyslomalla) ;)
Noh, on alkanut kyrsimään ystävien neuvoa - olen huomannut etenkin yh-äitien; hieman syyllistävä ja kummasteleva "eikö olisi jo aika alkaa opettaa tyttöä yksin pihalle?". Siis hetkonen?? Joko kolmivuotiaan voi työntää yksin pihalle, oman onnenn nojaan? Kodista ei tuohon pihamaalle näe, lunta on metritolkulla eikä ketään muita leikkikavereita... En oikein tajua? Muutaman kerran ollut erittäin lähellä sanoa näille ystävilleni päin naamaa että ehkä teillä ainoa keino saada hetki rauhaa on heittää muksu pihalle, mutta mä ainakin haluan olla varma ettei oma lapsi lähde seuraamaan kisua ja jää auton alle touhottaessaan... Tiedän olevani herkässä mielentilassa.. ;)
Itse lapsena leikin jo nelivuotiaana pihamaalla kavereiden kanssa, mutta isoveljeni on mua 8v vanhempi, joten hän katsoi vähän peräänkin.
Olenko jotenki hysteerinen tän suhteen, vai miten musta 3vuotias tuntuu vielä pieneltä omatoimiseen pihaleikkiin vilkkaasti liikennöidyn tien varrella???? Häh?
Kommentit (7)
5-vuotias voi meillä olla yksin ulkona tasan sen aikaa, että saaatan kolmivuotiaan sisälle, jos pienempi kyllästyy leikkeihin ensin. Siis n. 5 minuuttia. En päästäisi edes syrjäisessä omakotitalossa kolmivuotiasta.
Itse en laittanut 3v tyttöä yksin edes rauhalliselle omalle pihalle.
Huh, no kiitos jo näistä! Aloin jo miettimään olenko jotenkin supertiukka/omistushaluinen/sairas?
Mulla alkoi siis suorastamaan tämä topiikki ketuttamaan kun hetki sitten ystäväni (5- ja 4v lasten yh-äiti) alkoi asiasta mulle paasamaan, ja sanoin hälle sit että tommosen metrin mittaisen kun umpihankeen työntää yksinään, niin avot, eihän sitä ees autot sieltä erota!? Niin hän vastas et niin tietty meil on vähän eri asia, ku "heillä onkin niin hyvä piha ja lapsilla seuraa toisistaan". Voi ***** sentäs! Asuvat villimmässä lähiössä kuin me, ainoa ero että hän toki näkee leikkipihalle keittiön ikkunasta.
Taitaa olla mun aika painua päikkäreille... Miten otinki niin itteeni tän? :P
Meilläkin tuli vanhemmilleni (asuvat maalla omakotitalossa) heti portti etupihalle kun pieniä alkoi meille sisaruksille syntymään. Ulkona paljon vaikka leikitään ja omalla "turvallisella" pihalla, mutta aina on joku aikuinen pihalla JA portit kiinni.
Mun poika on kohta 4 enkä laittais... Naapurin 3 v. oli veljensä 5 v. kanssa toissakesänä päineen pihalla, mutta itse en päästäis 3 v. ja 5 v. yhdessä ulos. Sen ikäiset saa vaikka mitä päähänpistoja, yhtäkkiä lähdetään jonnekin jne..
rivitalon pihalla, josta ei todellakaan pääse pois ja näen hänet ikkunasta. Leikkipaikalle, josta pääsee autotielle, en päästä yksin ennen kuin ehkä aikaisintaan 5-vuotiaana tai jopa vasta 6-vuotiaana.
Kun esikoinen oli 3-vuotias, asuttiin kerrostalossa, jonka piha oli periaatteessa turvallinen. Oli nimittäin alakerrassa olevan päiväkodin piha, aidattu ja muutenkin lapsiturvalliseksi suunniteltu. Silti ei olisi tullut mieleenkään jättää 3-vuotiasta pihalle yksin. Vaikka pihaan näkisikin, ei siitä käytännössä olisi paljoa hyötyä, sillä en olisi ikimaailmassa ehtinyt alas pihalla apuun ajoissa, jos jotain tapahtuisi.
Nyt esikoinen on 4-vuotias, asutaan omakotitalossa, jossa on oma suojaisa piha, jonne sisältä näkee hyvin. Lapsi on nyt saanut olla vähän aikaa yksin pihalla, mutta siten, että näen hänet käytännössä koko ajan. Esim. sen ajan, kun puen kuopuksen tai imetän häntä (olohuoneen sohvalla, josta näkyy piha).
Ei tuon ikäinen pärjää yksin ulkona. Kerrostalon pihalle jättaisin yksin leikkimään eskari-ikäisen.