Voiko kiinteistövälittäjä pyytää pankkia painostamaan...
myymään talomme halvemmalla kuin olemme halukkaita myymään?
Ilmeisesti voi. Onko muilla kokemusta tällaisesta?
Kommentit (9)
tuon toisen asunnon myynti halvemmalla ilman, että välittäjä edes painostais. Pankki ei luota että pystyisitte hoitamaan tuplavelkaa kovin kauaa...
Mitä jos kuitenkin kieltäydymme myymästä alihintaan? Mitä sitten tapahtuu?
ap
Olemmekin jo vähän laskeneet, mutta sekään eri riitä. Nyt välittäjämme on uhannut ottaa pankkiin yhteyttä. Pitäisikö vaihtaa välittäjää?
Ehkä asuntokauppa vilkastuu keväällä. Tuntuu aika toivottomalta, jos joudumme myymään kymmeniä tuhansia halvemmalla, mitä itse olemme talosta maksaneet.
ap
ja välittäjä tietää tämän. Välittäjä voi myös optimoida oman voittonsa suhteessa työmäärään. Eli pieni palkkion alennus on ok kunhan ei tarvitse tehdä tuplamäärää työtä.
Kaksi asuntoa kahden eri välittäjän avulla myyneenä tunnistan kyllä sen, että painostusta tapahtuu varmasti välittäjän osalta molempiin suuntiin.
Pankki puolestaan on huolestunut talouden tulevaisuuden näkymistä ja asunnon myynti joskin pienemmällä summalla on riskien minimointia.
Riippuu tietenkin paikallisesta markkinatilanteesta mutta yleensä ottaen asunnot, jotka eivät mene nopeasti kaupaksi (vaikkakin siitä syystä ettei tarjous ole miellyttänyt myyjää) saattavat jäädä pidemmäksi aikaa myymättä. Tällöin seuraava tarjouksen tekijä voi olettaa että tinkivaraa on koska asunto on ollut pidempään myynnissä jolloin saatte ensimmäistä tarjousta huonomman tarjouksen.
Mitä jos kuitenkin kieltäydymme myymästä alihintaan? Mitä sitten tapahtuu? ap
Olemmekin jo vähän laskeneet, mutta sekään eri riitä. Nyt välittäjämme on uhannut ottaa pankkiin yhteyttä. Pitäisikö vaihtaa välittäjää?
Ehkä asuntokauppa vilkastuu keväällä. Tuntuu aika toivottomalta, jos joudumme myymään kymmeniä tuhansia halvemmalla, mitä itse olemme talosta maksaneet.
ap
Oletko seurannut uutisointia, nythän alkaa selvästi olemaan enemmän ostajan markkinat. Myyntiajat pidentyvät, toteutuneet kauppahinnat laskevat eli ostajat uskaltavat tinkiä entistä enemmän. Markkinatilanne on ihan toisenlainen kuin esimerkiksi ennen 2008 taantuman alkua.
Eikä edes nousukaudella ole tavatonta se, että joskus joutuu myymään asunnon halvemmalla kuin mitä itse on siitä maksanut. Toteutuneeseen kauppahintaan vaikuttaa moni asia. Taloustilanne on todella epävakaalla pohjalla tällä hetkellä enkä ihmettele yhtään että ostajat muuttuvat varovaisemmiksi. Kukaan ei halua maksaa kuplahintaa asunnosta.
asunto lainanne uudesta asunnosta ja ilmeisesti vanhastakin. Muuten se on käytännön pakko myydä hintaan että kaupalksi menee tai sitten yritätte saada sen vuokralle jollekin.
Mitä jos kuitenkin kieltäydymme myymästä alihintaan? Mitä sitten tapahtuu?
ap
jos pystytte lainanmaksut hoitamaan. Pankille on se ja sama, kuinka monta taloa teillä on, kunhan maksatte lainat sovitusti.
Jos taas ette pysty maksamaan niin kannattaa myydä nyt. Tällä hetkellä on aivan yleistä, että talon joutuu myymään halvemmalla kuin mitä siitä on maksanut. Hinnat tulevat luultavimmin vielä alas, muutamaan vuoteen on turha odottaa markkinoiden vilkastumista. Jos pystytte odottamaan vuoden pari niin hyvä, ehkä tilanne on parempi vuoden päästä - tai sitten ei.
Juurihan eräs taloustieteilijä sanoi, että Suomessa on asunnoissa hintakupla: 20% liikaa hinnoissa.
olemme kahden asunnon loukussa.
ap