Homoseksuaalisuus ja raamattu ihan kauhea juttu
Tuolla on ihan kauhea juttu homoseksualisuudesta ja raamatusta.
http://koti.phnet.fi/petripaavola/homoseksuaalisuusjaRaamattu.html
Ihan kamalaa tekstiä siellä!
Kommentit (13)
Raamatun opetuksen mukaan häät, avioliitto sekä seksin harjoittaminen kuuluvat vain miehen ja naisen välille. Raamattu kertoo Jumalan luoneen miehen ja naisen sekä antaneen heille seksuaalisuuden lahjan suvun lisääntymiseen sekä seksuaalisen mielihyvän kokemiseksi. Seksi on siis Jumalan lahja ihmiselle! Terveen ja kypsän seksielämän salaisuuden avaimet ovat Jumalalla. Jumala loi miehen ja naisen omaksi kuvakseen ja antoi miehelle ja naiselle kauniin seksuaalisen lahjan pysyvään parisuhteeseen. Jokainen mies ja nainen saa harrastaa luonnollista seksiä pysyvässä parisuhteessa!
Raamattu ei kiellä seksiä, sillä onhan se Jumalan lahja miehelle ja naiselle pysyvään parisuhteeseen. Raamatun opetus seksin harjoittamisesta kuuluu miehen ja naisen väliseen pysyvään parisuhteeseen. Raamattu kieltää haureuden ja huoruuden, jota on esiaviollinen seksi, aviorikos, homous, lesbous ja kaikenlainen seksin harjoittaminen, joka on ristiriidassa Jumalan tahdon (Raamatun opetus) mukaisen seksielämän kanssa.
Raamatun yksiselitteinen kanta on, että homous on syntiä ja vastoin luonnollista Jumalan asettamaa järjestystä.
varsinkaan ei kannata kenenkään aikaansa tuhlata. Siinä kanssa yksi netin ammattivalittajista, joka ei tiedä höykäsen pöläystä mistään ja itsekriittisyys ja lähdekritiikki nollassa. Mahtava yhdistelmä.
Toi kandee lukea siitä käy ilmi millä tavalla arcusin porukka vääristää asioita.
http://koti.phnet.fi/petripaavola/homoseksuaalisuusjaRaamattu.html#16
ARCUS opettaa, että homoseksuaalisuutta vastaan on yleensä esitetty kaksi kohtaa, joiden oletetaan tuomitsevan homoseksuaalisuus. ARCUS:in mukaan 1 Kor 6:9 ja 1 Tim 1:10:ssa on sana arsenokoites, joka on tulkittu homoseksuaalisuudeksi, mutta ARCUS:in mukaan arsenokoites sana on Raamatuntutkijoillekin epäselvä. ARCUS opettaa, että arsenokoites sana on mahdollisesti Paavalin itsensä keksimä sana, sillä sanaa ei löydy kreikankielisistä teksteistä ennen Paavalin tekstejä.
Arsenos tarkoittaa miestä ja koiten petiä. 1 Moos 18:22 ja 20:13 opettavat, että mies ei saa maata (seksuaalinen akti) miehen kanssa, niin kuin naisen kanssa maataan. Arsenokoites sanan alkuperä tarkoittaa homoseksuaalista toimintaa ja homoseksuaalia. Tästä on selkeästi todisteena Septuagintan jakeet 1 Moos 18:22 ja 20.13, sillä juutalaiset käänsivät sanat arsenos koiten kuvaamaan miesten välistä seksiä (homoseksuaalisuus), joka on syntiä ja Jumalan tahdon vastaista. Paavali ei keksinyt Uuteen Testamenttiin sanaa arsenokoites, vaan se oli jo olemassa käsitteenä VT:ssa, jossa se tarkoittaa homoseksuaalisuutta.
Juutalaiset oppineet käänsivät 1 Moos 18:22 sekä 1 Moos 20:13 kohdissa kreikankielisessä Septuagintassa sanoilla arsenos koiten kuvaamaan homoseksuaalisuutta, jonka Raamattu kieltää. Raamatun todistus on siis selkeä siitä, että arsenokoites tarkoittaa homoseksualistista aktia sekä homoseksuaalia. Täten on myös selvää, että Raamatussa esiintyvät sanat arsenos koiten tarkoittivat VT:n aikaisille juutalaisille homoseksuaalisuutta sekä arsenokoites tarkoitti UT:n kirjoittajille homoseksuaalisuutta.
tekstin lähde; http://koti.phnet.fi/petripaavola/homoseksuaalisuusjaRaamattu.html
Olen nyt ihan musertunut. Paavola itsekö näitä höpinöitä tänne linkittelee? Hanki elämä!
On toi murheellist toi raamatun vääristely. Onneks totuus kumoaa valheet.
http://www.lifesitenews.com/news/quebecers-launch-first-group-to-help-p…
Toi kandee tsekkaa ja lukee. Kertoo paljon siitä missä mättää.
Paavola on melko fundamentalistinen monessa asiassa.
Paavola on melko fundamentalistinen monessa asiassa.
Kirjoitus oli aika aika valaiseva. Pitäisi jo silmät avautua.
Tota samaa paskaahan se on mitä kaikkialla muuallaki. Turhaapa tollasiin on aikaansa tuhlata.
Tota samaa paskaahan se on mitä kaikkialla muuallaki. Turhaapa tollasiin on aikaansa tuhlata.
Vääryys vääristää kaiken. Onneksi Jumalan sanan totuus paljastaa kaiken. Ei tarvii jäädä epätietoiseksi.