Voiko omakotitalon laittaa lapsen nimelle?
Eli jos on ostamassa uuden kodin?
Välttyisikö näin varainsiirtoverolta?
Kommentit (3)
mutta sitten lapsi joutuisi maksamaan lahjaveron, jos (ja kun) te todellisuudessa maksaisitte sen talon.
Kun lapsella alkaisi olemaan riittävästi omaisuutta, joutuisitte tekemään maistraatille vuosittain selvityksen lapsen omaisuuden hoidosta.
Jos jossain vaiheessa tulisi tarve myydä talon, tarvitsisitte siihen maistraatin luvan samoin kuin uuden ostamiseen ja jälleen selvityksiä.
Lopulta kun lapsi tulee täysi-ikäiseksi, hän voisi vaikka heittää teidät pihalle, myydä talon ja ryypätä rahat.
niin että maksoimme siitä lahjaveron. Asunto oli siis ensin vanhempien mutta siirsivät sen nimillemme eläessään ja olimme ala-ikäisiä.
Tuli halvemmaksi kuin maksaa joskus perintövero. Vanhemmilla oli asumisoikeus kuolemaansa asti eli mekään emme voineet myydä asuntoa ennen kuin vanhempamme kuoli.
eli kannattaa miettiä, mikä on taloudellisesti pienin haitta, se lahjavero on kohtalainen sekin. Ja jos talo on lapsen, merkitsee se samalla sitä, että maistraatille on tehtävä joka vuosi selvitys lapsen omaisuudesta ja sen hoidosta, itse ette voisi taloa myydä, koska se olisi lapsen.